GündemKarasuKocaaliSakaryaSiyaset

İnsanlık suçu işleniyor

İnsanlık suçu işleniyor

Son bir haftadan bu yana Avrupa’da süregelen Kur’an yakma eylemlerinin sadece İslamiyet açısından değil insanlık açısından da kabullenilemez olduğunu söyleyen Ak Parti Karasu İlçe Başkanı Recep Aksu, “Saldırılar insanlığın bütün ortak değerlerini ve toplumsal barışı hedef almaktadır” dedi.

 

İnsanlığı hedef alıyor

Avrupa’da yaşanan Kur’an yakma eylemlerinin sadece İslamiyet’e saldırı niteliği taşımadığını, asıl hedefin toplumlar arası barış olduğunu söyleyen Ak Parti Karasu İlçe Başkanı Recep Aksu, “Son günlerde Avrupa’da görülen Kur’an’a ve İslam’a yönelik çirkin saldırılar sadece Müslümanları değil, insanlığın bütün ortak değerlerini ve toplumsal barışı hedef almaktadır. Ancak Avrupa’nın bu davranış karşısındaki ’ifade ve hürriyet özgürlüğü’ tutumu şüphesiz yine yeniden hayal kırıklığı olmuştur” dedi.

İfade özgürlüğü değil

İfade özgürlüğünün kimsenin şahsına, milliyetine veya inanışına saldırma hakkı tanımadığını da dile getiren Aksu, “İfade özgürlüğü tahrik, hakaret, aşağılama, küfür ve kutsal değerlere saldırı için kullanılamaz. Bilakis özgürlük, herkesin inanç ve düşüncesine saygı göstermeyi, bütün farklılıklara rağmen başkalarının hak ve hukukunu gözetmeyi gerektirir” şeklinde konuştu.

İki yüzlü davranıyorlar

Türkiye’de yaşanan sosyo-ekonomik gelişmenin Avrupa’yı rahatsız eder nitelikte olduğunu da sözlerine ekleyen Aksu, “Görüyoruz ki Türkiye büyümeye devam ettikçe Avrupa’nın bu iki yüzlü tutumu değişmeyecektir. Ancak bizler İslam’ın bize hayat veren ilkelerini, hak ve adalet anlayışını, sevgi ve barış yüklü mesajlarını bütün insanlığa ulaştırmaya devam devam edeceğiz. Son olarak insanlık ve barışın düşmanı bir meczubun yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’e yapmış olduğu aşağılık saldırısını ve buna müsaade eden iradeyi kınıyoruz” ifadelerini kullandı.

Aksu, yapılan eylemlerin ifade özgürlüğü ile açıklanmasının mümkün olmadığını söyledi.