İlki Karasu’da gerçekleşti

 

Kuzeyin Yıldızları Sosyal Yardımlaşma Kültür Sanat ve Spor Kulübü Derneği Kurucu Başkanı İsmail Hakkı Yavuzyiğit, ilk Erasmus+ projesini Karasu’da çeşitli etkinliklerle gerçekleştirdiklerini belirtti. Yavuzyiğit, bu projenin başarılı olmasında desteklerini esirgemeyen tüm kişi ve kurumlara minnettar olduğunu belirtti.

 

45 KİŞİ KATILDI

Kuzeyin Yıldızları Sosyal Yardımlaşma Kültür Sanat ve Spor Kulübü Derneği Kurucu Başkanı İsmail Hakkı Yavuzyiğit, ilk Erasmus+ projesini Karasu’da çeşitli etkinliklerle gerçekleştirdiklerini belirtti. Yavuzyiğit, “Avrupa Birliği Fonları ve Türkiye Ulusal Ajansı’nın desteklediği Sağlıklı Yaşamda Gençler El Ele adlı bu projemize Letonya, Macaristan ve Türkiye’den toplam 45 genç katıldı. Karasu ve Kocaali ilçelerinde 8 gün süreyle gerçekleştirilen proje etkinlikleri için özel alanlar belirlendi” ifadelerini kullandı.

HER GÜN DOPDOLU

İlk gün Karasu Spor Müdürü Kemal Ataç koordinesinde salon sporları voleybol, halat çekme gibi etkinlikler yaptık” diyen Yavuzyiğit, “İkinci gün ise SAKDER Kurucu Başkanı Selçuk Batman koordinesinde Sakarya Nehri’nin küçük bir kolu olan Karanlık Dere’de kano sporu etkinliği düzenledik. Üçüncü gün Ayşenur Yavuzyiğit’in koordinesinde resim ve afiş yarışması, dördüncü gün Karasu Okçuluk Kulübü Başkanı Oğuz Han koordinesinde Küçükboğaz Gölü ağaçlık alanında okçuluk eğitimi programı düzenledik” dedi.

GELENEKSEL YEMEKLER

Yavuzyiğit, “Küçükboğaz Gölü ağaçlık alanında Ersin Dülger koordinesinde start alarak bir saat süren bir doğa turu yanı Off-Road etkinliği yaptık. Beşinci gün ise Karasu Bisiklet Sevenler Kulübü Başkanı Ahmet Gökhan İmamoğlu koordinesinde Karasu Belediyesi tarafından yapımı bu yıl gerçekleştirilen sahil bisiklet yolunda sürüş, altıncı gün Kocaali Kestanepınarı Mahallesi Muhtarı Selahattin Serhoş ve Yufka İmalatçısı Murat Kaçar koordinesinde geleneksel Türk yemekleri ve sokak oyunları etkinlikleri yaptık” diye konuştu.

TURNUVA DÜZENLENDİ

Daha sonra ise Sakarya Nehri’nin Karadeniz’e döküldüğü noktada Kaptan Taner Püskül koordinesinde nehirde tekne turu düzenlediklerini ifade eden Yavuzyiğit, kura sonucu belirlediklerini takımlar ile her gün voleybol turnuvası düzenlediklerini de belirtti. Yavuzyiğit, “Tüm bu etkinliklerden arta kalan zamanlarda öncelikle kumsalın temizlenmesi için gönüllülük faaliyetleri gerçekleştirdik” şeklinde konuştu. Proje katılımcıları zaman zaman güzel havalarda denizin tadını da çıkarttı.

KÜLTÜR GÜNLERİ

Yavuzyiğit, “Türkiye, Letonya ve Macaristan adına gerçekleştirilen kültür günleri sayesinde gençler, farklı yaşamları tanıma ve etkinliklere iştirak etme şansını da yakaladı. Macarlar diğer ülkelerden arkadaşlarının yüzlerini boyadı, Letonyalılar geleneksel müziklerini ve yöresel yemeklerini ikram etti, Türkiye adına gerçekleştirdiğimiz etkinliklerde de bizler mutfağımızdan çeşitli yemekler, geçmişten günümüze sokak oyunlarımız ve proje ortaklarımız olan gençlerle fındık topladık, yufka ve mantık açtık, yaprak sardık” dedi.

SERTİFİKA VE HEDİYE

Sağlıklı Yaşamda Gençler El Ele projesi sonunda tüm katılımcılara sertifika ve hediyeleri proje koordinatörü ve uzmanları tarafından takdim edildi. “Kuzeyin Yıldızları adına bundan sonraki projeler için çalışmalara aralıksız devam edildiğini” ifade eden Dernek Başkanı İsmail Hakkı Yavuzyiğit, Karasu’nun tanıtımı, gençlerin Avrupa’ya açılmaları, toplumsal bilincin geliştirilmesi adına tüm kişi ve kurumlarla işbirliklerini geliştirerek yollarına devam edeceklerini ve bu doğrultuda adımlar atacaklarını belirtti.