KarasuSiyaset

İki önemli eser bize emanet

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda CHP Karasu İlçe Örgütü, Atatürk Büstü’ne çelenk bıraktı. Basın açıklamasında bulunan Süt, Atatürk’ün iki önemli eserim dediği Türkiye Cumhuriyeti’ne ve Cumhuriyet Halk Partisi’ni sonsuz dek yaşatacaklarını belirtti. Süt, “Bir, beraber ve kararlı şekilde, devrimci yapımızı eğmeden, bükmeden, harici düşmanlara ve onların dahilindeki işbirlikçilerine karşı dimdik ayakta duracağız. İnanıyoruz, çalışıyoruz ve biliyoruz, başaracağız” dedi.

 

YARA DERİN, ŞARTLAR AĞIR

CHP Karasu İlçe Başkanı Av. Aykut Süt ve CHP’liler, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Karasu Atatürk Bulvarı’ndaki Atatürk Büstü’ne çelengini sundu. Süt, “Yıl 1918. Anadolu taşıyla toprağıyla kan ağlıyor. Anadolu insanında bir sessizlik, bir durgunluk. Elde hiçbir şey yok, ne top, ne tüfek ne de derli toplu bir kuvvet. Yara derin, şartlar ağır. Anadolu insanı her şeyini yitirmiş ama umudunu yitirmemiş. Anadolu’dur bu, teslim olur mu düşmana. Bu topraklar bin yıllık kardeşliğe alışıktır da alışmamıştır teslimiyete, tutsaklığa. Her yanı destan kokan bu topraklarda henüz daha son destan yazılmamıştı. Bir heyecan kapladı Anadolu’yu. Küreklerden, kazmalardan yapıyor silahlarını” ifadelerini kullandı.

ÖLÜM KALIM MÜCADELESİ

Bir mücadele başlıyor” diyerek o günleri anlatan Başkan Süt, “Ölüm kalım mücadelesi bu. Herkes sarı saçlı, mavi gözlü bir kumandanın peşinde dişiyle, tırnağıyla canıyla kanıyla katılıyor bu mücadeleye. Herkeste aynı inanç, herkeste aynı duygu ve herkeste aynı söz. ‘Ya İstiklal ya ölüm!’ Bizi tutsak etmek isteyen güçler başarılı olamaz, çünkü Anadolu elleri nasırlaşmış, yüreği tunçlaşmış, vatan vatan diye erkeğinin yanında kundaktaki çocuğu ile cepheden cepheye koşan anaların yurdudur. Çünkü bu topraklar ana doludur. Özgürlük için kanlarını düşünmeden dökenlerin, canlarını hiçe sayanların, düşmanın topuna, güllesine göğsünü siper edenlerin yurdudur” diye belirtti.

CUMHURİYET NEDİR

Takvimlerin 29 Ekim’i gösterdiği gün ilan edildi Cumhuriyet” diyen Başkan Süt, “Bugün Cumhuriyet Bayramı’nın 98. yıldönümünü. İlk günkü heyecan ve mutluluk içinde kutluyoruz, kutlayacağız. Cumhuriyet nedir? 19 Mayıs 1919 aydınlanma yürüyüşü ile başlayan, dış güçler ve onların yerli işbirlikçilerine karşı kazanılan Kurtuluş Savaşı’nın taçlandırdığı Türk Devleti’nin adıdır Cumhuriyet. İnsanlık ve devletler tarihinin bugüne kadar tanıdığı ender birkaç devlet adamının biri olan ve 20. yüzyıla damgasını vuran Mustafa Kemal Atatürk ’ün Türk ulusuna armağan ettiği en güzel ve en anlamlı çağdaşlık projesidir Cumhuriyet” ifadelerini kullandı.

KÖHNEMİŞ SARAY SALTANI

Başkan Süt, “Egemenliğin kaynağını ulusa veren, kadın-erkek eşitliğinde insanlarımıza çağ atlatan, aklın ve bilimin öncülüğünde laikliği yerleştiren, köhnemiş saray saltanatını yıkan bu Cumhuriyet, bugün kaçak saraylarında saltanat hevesi içinde yaşayanlara fırsat vermeyecektir. Rejimin ve devrimlerin sahipleri ve yılmaz bekçileri olan Türk Gençliği kendisine emanet edilen Cumhuriyetimizi sonsuza dek koruyacaktır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ulusal mücadelenin kimlere karşı, niçin ve nasıl verildiğini anlatan, bu mücadelenin Cumhuriyet kurulduktan sonraki safhasında yapılması gerekenler ve yapılacak olanlar konusunda önemli açıklamalarını 10. Yıl Nutku içermektedir” dedi.

GURUR VE ONUR KAYNAĞI

  1. Yıl Nutku’ndaki, ‘Yurttaşlarım! Az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Bu işlerin en büyüğü, temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan Türkiye Cumhuriyeti’dir. Bu başarıyı Türk milletinin ve onun değerli ordusunun bir ve beraber olarak kararlı yürümesine borçluyuz’ sözlerini de Süt bir kez daha hatırlattı. Süt, “Ulu Önder’in her zaman söylediği gibi, parçalanmış, insan kaynaklarını yitirmiş, açlık, sefalet ve umutsuzluğun toplumu çürüten bataklığında çırpınan, işgal altındaki bir imparatorluğun değil yıkıntılarından, küllerinden bağımsız bir devlet ile omuz omuza yaratma başarısını göstermiş, bir ordunun başka ülkeler ordusuna benzememesi bir gurur, ayrıcalık ve onur kaynağıdır” dedi.

İKİ ÖNEMLİ ESER

Bu ordu Kuvay-i Milliyedir” diyen CHP Karasu İlçe Başkanı Aykut Süt, “Bu ordu bizleriz, bu ordu sizlersiniz. Cumhuriyet’i yozlaştırmak isteyen gaflet, dalalet ve hatta hıyanet içinde olanlara karşı Mustafa Kemal Atatürk’ün direniş, inanç ve kararlılığı ile yürümeliyiz. Bir, beraber ve kararlı şekilde, devrimci yapımızı eğmeden bükmeden, harici düşmanlara ve onların dahildeki işbirlikçilerine karşı Atatürk’ün iki önemli eserim dediği Türkiye Cumhuriyeti’ni ve Cumhuriyet Halk Partisi’ni sonsuza dek yaşatacağız. İnanıyoruz, çalışıyoruz ve biliyoruz, başaracağız. Yolumuz aydınlık ve açık olsun” sözleriyle açıklamasını devam ettirdi.

GEÇMİŞİ BİLMEYEN HATA YAPAR

Başkan Süt, “Malum son dönem siyasi olaylar, geri dönüşler, çarklar, kandırılmalar bizlere bir kez daha gösterdi ki geçmişi bilmeyen uluslar geleceğini iyi planlayamazlar ve sürekli hata yaparlar. Çünkü tarih, yöneticiler için en iyi siyaset hocası ve en iyi diplomasi kılavuzudur. Nutuk bunu sağlayan en iyi kaynaktır. 1919 – 1927 yılları arasındaki, yakın tarihimizin en sıkıntılı ve buhranlı günlerini içeren 9 yıllık sürecin yaşanan olaylarını ve çözümlerini anlatmaktadır. Bu sürecin yöneticisi olan Gazi Mustafa Kemal Paşa aynı zamanda Nutuk’un da yazarıdır. O diyor ki! ‘Tarih yazmak, tarih yapmak kadar mühimdir. Yazan yapana sadık kalmazsa değişmeyen hakikat, insanlığı şaşırtacak bir mahiyet alır’” ifadelerini kullandı.

TARİHİ BİLMEK ÖNEMLİDİR

Yaşamakta olduğumuz bugünü anlamak için, yakın tarihimizin değişik dönemlerini incelemek ve öğrenmek zorundayız” diyen Başkan Aykut Süt, “Bunun için tarihi okumak ve bilmek bugünü anlamak için önemlidir ve hemen herkes için gereklidir. Bir milletin tarihi, bilmesi gereken en büyük gerçeğidir. Bu düşünceden hareketle, Türk milletinin üzerinde yaşadığı toprakların nasıl vatan olduğunu bilmesi, diğer bir ifadeyle bu toprakların tarihi öğrenmesi, geleceğini planlaması ve bu geleceği sağlam temeller üzerine kurması için Büyük Nutuk’u okuyalım, okutalım. Bu vesile ile büyük milletimizin Cumhuriyet Bayramını kutlar, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, O’nun kahraman silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi, gazilerimizi, toprakların asıl sahibi analarımızı ve çocuklarımızı minnet ve rahmet duygularımla anıyor, saygılarımı sunuyorum” diyerek açıklamasını sonlandırdı.