EğitimKarasu

İki okul yerinde incelendi

 

 

Karasu Kaymakamı Ahmet Naci Helvacı ve Belediye Başkanı İshak Sarı, Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan önderliğinde Kabakoz Mahallesi’nde yapımına devam edilen anaokulunu ve İhsaniye Mahallesi’nde yapılan Karasu Özel Eğitim Uygulama Okulu 1. Kademe’yi ziyaret etti. Helvacı, okulların durumu ve eksiklikleri hakkında da bilgi aldı.

 

ANAOKULUNDA SONA DOĞRU

2021 Ağustos ayında Kabakoz Mahallesi’nde yapımına başlanan anaokulunu Karasu Kaymakamı Ahmet Naci Helvacı ve Belediye Başkanı İshak Sarı ziyarette bulundu. Helvacı ve Sarı’ya Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan ve Milli Eğitim Şube Müdürü Özşen Erşen eşlik etti. İnşaat alanını gezen heyete bilgi veren Turhan, “Bakanlığımızın aldığı kararlar doğrultusunda anaokulu yaşlarının ilerleyen dönemlerde önce 4’e sonra ise 3’e çekilmesi bekleniyor. Yapılan bu yatırımlarda bunun bir göstergesi. Kabakoz Mahallesi’nde yoğunluk sorunumuzu bu okulumuzla beraber çözmüş olacağız ve geleceğe de yatırım yapmış olacağız. Okulumuz iki kat ve 8 derslikli olacak. Ekim ayının sonunda ise inşallah bitecek ve dönemi beklemeden faaliyete geçireceğiz” dedi. Turhan, Kabakoz Mahallesi’nin ilkokula da ihtiyacı olduğunu ve bunun içinde çalışmalar yaptıklarını belirtti.

 

İNŞAAT BİTTİ

Helvacı ve Sarı, İhsaniye Mahallesi’nde Karasu Özel Eğitim Uygulama Okulu 1. Kademe’nin çalışmalarını da yerinde inceledi. Kaymakam Helvacı ve Sarı, okulun öğrencilere hayırlı olması temennisin de bulundu. Okul Müdürü Furkan Enşici, heyete okulun tüm sınıflarını tek tek gezdirerek bilgi verdi. “Okulumuz Sakarya’nın Kuzey ilçelerinde bir ilk” diyen Enşici, “Okulumuza sadece ilkokul kademesindeki özel eğitim öğrencilerini alacağız. 8 sınıfımız olacak. Bunun 4 sınıfında orta ağır zihinsel engelli öğrenciler, diğer 4 sınıfta ise otizm orta ağır engelli öğrenciler olacak. Şu ana kadar toplam 20 kayıtımız var. Bunların 16’tanesi orta ağır zihinsel engelli, 4’ü ise otizm orta ağır engelli” dedi. “Okulumuzun inşaatı bitmiş durumda” diyerek sözlerine devam eden Enşici, “Bahçemizde peyzaj ve iç donanım eksiklerimiz kaldı. Bunları da en kısa sürede tamamlayacağız” sözlerini kullandı.

 

12 EYLÜL’DE AÇILIYOR

12 Eylül’de okulumuzda eğitim başlayacak” diyen Okul Müdürü Furkan Enşici, “16 öğretmen kadromuz olacak. Özür grubuna en az 7-8 öğretmen alacağız. Eğer tercih olmazsa ücretli öğretmenlerle eğitim – öğretime başlayacağız” dedi. Taşımalı eğitim sistemi olacağını da sözlerine ekleyen Enşici, “İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından öğrencilerimize öğlen yemek verilecek. Ayrıca velilerimiz için bekleme yeri de yapıldı. 6 saat boyunca burada rahatlıkla bekleyebilecekler” diye belirtti. “Burası gerçekten özel bir okul” diyen Enşici, “Karasu tüm benliği ile bu okula sahip çıkmalı. Kimse unutmasın ki hepimiz aslında birer engelli adayıyız ve bu okullara biz ya da bizim yakınlarımız ihtiyaç duyabilir. Biz burada çocuklarımızı hayata katmak için elimizden geleni yapacağız” dedi.

 

EL ELE VERDİK

Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan ise, “Biz buraya ilk geldiğimizde burası harabe bir durumdaydı. El ele vererek devlete de çok yük olmadan böyle mükemmel bir duruma getirdik. Burada mahalle sakinlerinden Ali Osman Kahraman’ın ve mahalle halkının desteği asla göz ardı edilemez. Onlardan çok büyük destek aldık” dedi. Ali Osman Kahraman ise kendisinin de engelli bir çocuğu olduğunu dile getirerek, “Bu okulu açmak için canla başla çalıştık. Kime gittiysem elim boş dönmedim. Herkes az ya da çok miktarda yardımdı bulundu. Tek amacımız hem çocukların iyi bir eğitim alması hem de o ailelerin rahat etmesi” dedi. Şube Müdürü Özcan Erşen de, “Çocuklarımıza güzel bir yuva kazandırmış olduğumuz için çok mutluyuz. Milli Eğitim Müdürlüğü olarak elimizden geldiği kadar fırsatları değerlendirmeye çalıştık. 12 Eylül’de başlayacağımız eğitim – öğretim yılı şimdiden hayırlı olsun” sözlerini kullandı.