İki kere düşünün

 

Çocukluk yaşlarımda evimizde kedimiz vardı uzunca bir dönem. Hatırlarım, özellikle kış aylarında yanan sobanın yanında uyuduğu o keyifli anlar aklımdan çıkmaz.

İyi günler iyi haftalar.

Aradan yıllar geçti yine bir kedimiz var yalnız evde değil dışında bakıyoruz. Böylesi daha uygun gibime geliyor. Son yıllarda kedi, köpek sahiplenme oranlarının arttığını ikamet ettiğim Kuzuluk Mahallesi’ndeki kedi, köpek popülasyonundan anlayabiliyorum. Her geçen aylar farklı cinste kedi ve köpek görür oldum. Ayrıca sayıları her geçen gün artmaktadır. Şimdi bunun bir kaç sebebi var mutlaka. Bu hayvanlar gökten düşmüyor, çevre ilçelerden araçlar gelip gecenin bir saatinde bırakıp gidiyorlar. Bu toplu olarak yapılabiliyor. Diğeri ise bin bir hevesle aldığı, sahiplendiği hayvanı çeşitli sebep ve bahaneler yüzünden bulunduğu ikamet adresinden uzak bir noktaya, oda ekseri Kuzuluk Mahallesi oluyor anladığım kadarı ile… Şimdi hayvan sahiplenmek önemli ve değerli bir şey muhakkak burada bir diyeceğim yok. Çünkü bende sahiplenmişim sarı renkte bir kedim var ismi Cazi. Devam edecek olursak ev dışında bakılacak kedi veya köpek eğer eviniz müstakil değilse pek uygun kaçmıyor. Çünkü müstakil olmayan ev, ortak kullanım alana sahiptir. Sizin değer verip sahiplendiğiniz ve bina dışında bakmaya çalıştığınız hayvan komşu sakinleriniz tarafından rahatsızlık veriyor olabilir. Bu hayvanların bir süre sonra bırakılmasının sebeplerinden bir tanesi de bu yani. Müstakil evinizin olması çok önemli! Tekrar söylüyorum bir kedi veya köpek sahipleneceksiniz iki kere düşünün sonrasında bir gece vakti karanlık, ıssız bir adresin önüne bırakmayın sahiplendiğiniz hayvanı!

Medeniyete medeniyet katmak

Yanılmıyorsam 2016 yılında Norveç’te Kuzey Avrupa ülkesinin kuzey doğusunda Tyrifjorden gölünde rutin devriye attığı esnada fotoğraf çektirdi. Yerel bir gazete bu fotoğrafı da kullanarak gölde devriye ile ilgili haber yaptı. Ayrıca internet sitesinde yayınladı haberi sonra okuyucuların bazıları can yeleği giymediğine dikkat çekince polis memuru kendisine 500 kron ceza kesip sosyal medyada yayınladı. Yine geçtiğimiz günler Japonya’da tren bir dakika geç kaldı diye şirket özür açıklaması yayınlıyor. Abi nasıl bir medeniyettir! Yani bu ülkelere medeniyet yıllar önce gelmiş olsa da medeniyetlerine medeniyet katıyorlar… İş ahlakı ve dürüstlük buluştuğunda ortaya mükemmeliyet çıkıyor. Bugün Almanya ağır sanayide ve otomotiv sanayide lider olmayı bu anlayış içerisindeki çalışmaya borçlu. Toplum olarak da ne kadar dejenere olursa olsun iş çalışma ortamında farklı bir hal, farklı bir bakış açısı içinde çalışıyorlar. Bizlerde örnekleri var mı var tabi ki ama her geçen gün sayıları artmasını temenni ediyorum. Kendinize iyi bakın, hoşça ve mutlu kalın…