Köşe Yazıları

İki güzel hamle

 

Hayatta hiçbir şey imkansız değildir. Tarihimize, geçmişten bu günümüze kadar geçen süreye şöyle bir baktığımızda bunu göreceğiz. İyi günler, iyi haftalar.

İlçemizin her manadaki potansiyelini buradan çokça kaleme almıştım ve almaya da devam edeceğiz. Her şeyin en iyisi ve en güzeline layıktır. Bu düşünce ile hareket ettiğimizde taşlar yerine oturmuş olur. Birçok şehirde tarihi eserler günümüze ulaşmış, bulunduğu şehre katkı verir durumda iken bazı bölgelerde, şehirlerde tarihi miras yeni yeni keşfedilerek gün yüzüne çıkartılmaktadır. Göbeklitepe örneği gibi. İlçemizde hali hazırda Tuzla Kalesi diye bildiğimiz bir yer var. Buraya üç – dört sene önce çıktım. Tabi her yerin definecilerin kazı alanı olduğunu gördüm. Hiç de şaşırmadım. Biz arama – kurtarma ekibi ile tırmanış ve iniş için gitmiştik. Tabi kaleden çok da bir şey kalmamış olduğunu gördüm. Yalnız çok harika, olağan üstü bir seyir gözlem yeri. Eskiler çok güzel bir yeri seçmiş. Geçtiğimiz hafta Karasu Kaymakamlığı, Karasu Belediye Başkanımız ve il kültür müdürlüğü ile kalede incelemelerde bulunuldu. Karasu tarihinin bir manada kazanımı olacak olan bu çalışma çok güzel. Yine kale haberi ile karavan kampı haberini okumuş, duymuş olduk. Geçmiş yıllarda karavan kampı ile ilgili bir takım çalışmanın olup olmadığını bilmiyorum ama sanki böyle bir ihtiyacın olduğunu duymuştum. Pandemi ile beraber son yıllarda karavan satışları ciddi oranda artış yaptı ve izole tatil için insanların bu alana yöneldiğini gördük. Ege ve Akdeniz’de karavan kampları uzunca yıldan beri var. Tabi buralarda ciddi talepte var. Karasu için karavan kampı bir prestijin yanı sıra bir tatil farkındalığı ortaya çıkartacak, farklı bir açıdan baktıracak. Nihayetinde hem kale hem karavan kampı için teşekkür ederim Sayın İshak Başkanım.

Sonbahar mevsimi güzel bir derece ikliminde gidiyor. Bahçelerde kış meyveleri kendini göstermekte. Geçtiğimiz yıllarda Kocaali Belediyesi girişimleri ile tescil ettirilen Kocaali hurma kurusunu (cennet hurması) bir Ankara ziyareti dönüşü mola verdiğimiz Bolu’da yemiştim. Tabi sonrasında baktım bizim bu bölgede çokça yapılmış ve unutulmaya yüz tutmuş ve geçtiğimiz yıllar Kocaali Belediyesi Sayın Ahmet Başkanın girişimleri ile tekrar hayatımıza girmiş olacak. Buradan Sayın Ahmet Başkana da teşekkür ederiz. Nasip olursa bende ilk kez hurma kurusu yapacağım bu yıl. En azından niyetlendik. Biraz araştırdım tarifini. Bakalım başarılı olursam ikram ederim. Kendinize iyi bakın, hoşça kalın, mutlu kalın…