Köşe Yazıları

Hızlı akan su

 

Ülke gündemine entegre bir hayat sürüyoruz. Olayları yakın takip ederek kulağımızı ve gözümüzü son dakika haberlerinden alamıyoruz.

İyi günler iyi haftalar…

Toplumsal olarak mı çok da emin değilim ama bir batı ülkesine nazaran karşılaştırma yaptığımızda merkezi ve uluslararası olayları yakinen takip ediyoruz. Bunu kimin de merak olarak yorumlayabiliriz. Mesela ben de son dakika ulusal veya uluslararası haberleri ciddi ciddi takip ediyorum. AA, Reuters, El cezire, Bbc, Afp, Dw, Cnn ve benzer ajansların dünya üzerinde haber verme yarışını zaman ve mekan olumsuzluklarına rağmen daha hızlı bir şekilde bizlere sunuyorlar. Çok büyük bir nimet düşünsenize… On binlerce km ötenizde olan bir gelişmeyi, olayı size dakikalar veya saniyeler içinde aktara biliyorlar ve bize sunulan bu hizmete bizlerde hak ettiği gibi sahip çıkmalıyız. Yani kısacası okumamız lazım diyorum. Telefonda, tablette, bilgisayarda (gereksiz olarak yorumluyorum alınganlık göstermeyin lütfen) oynanan oyunlar yerine bu ajanslardan dünya gündemini takip etmemiz daha doğrudur gibime geliyor. Ne olacak biliyor musunuz? Dünya gündemini takip ederseniz bir süre sonra ismini daha önce duymadığınız bir ülke hakkında siyasi ve sosyolojik olarak bilgi sahibi olacaksınız. Bir ortamda veya konuşmada bu ülkenin ismi geçtiğinde bir fikir paylaşımı yapacaksınız. Güzel bir şey değil mi sizce?

Evet, hızlı akan su Karasu… Eski Kaymakamımız Sayın İlker Gündüzöz, (en son öyle hatırlıyorum şu anki Muş Valisi) bir araştırma yazısı olarak kaleme aldığı kitabı Karasu için 10 – 20 yılı ve öncesinin tarihlendirdiği yazısı ile bu günlerde karşılaştığımız durumları yansıtıyor. Sayın Valimiz ile çokça sohbet etme imkanım olmuştu burada. Karasu’da güzel iz ve hoş seda bıraktığına inanıyorum. Dışarıdan gelip bir süre zarfında burada görev yapacak kişilerin bakış açısı ve tutumu ile bizlerin tutumu muhakkak bir olamaz, olmasın da. Çok da gerekmiyor aslında. Sade bir konu ile alakalı bakış açımızda aynen böyle oluyor. Yaşadığımız bu ilçe için herkes elinden geldiği kadarı ile sosyal bir aktivite içerisinde bir şeyler yapacağına inanıyorum. Maalesef son yıllarda sosyal aktiviteler STK bazında inanılmaz azaldı. Bunda pandeminin rolü büyük, kabul ediyorum. İleri veya geri gelenleri fark etmez, parası olan veya olmayan fark etmez, fikri olan herkes sorumluluk altındadır. Karasu için Bismillah demek için ne bekliyorsunuz…

Selam ve dua ile…