Eğitim

Hiçbir etken engel olamadı

 

Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan, Karasu basını ile bir araya gelerek 2020 yılında yapılan faaliyetler hakkında bilgi verdi. Önemli açıklamalarda bulunan Turhan, koronavirüs salgınının projelerine engel olmadığını belirterek, 2020 yılında Karasu’nun Türkiye sıralamasında ilk sıralara yükseldiğini söyledi.

 

AKIL VE ZEKALARINI YARIŞTIRDILAR

Karasu basını ile toplantı düzenleyerek 2020 yılında yapılan faaliyetler hakkında bilgi veren Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan, önemli açıklamalarda bulundu. 2020 yılında hayata geçirilen sosyal kültürel faaliyetler hakkında bilgi veren Turhan, “Büyükşehir Belediyesi Sosyal Gelişim Merkezi’nde İlkokul ve Ortaokul kategorisinde akıl ve zeka oyunları turnuvası düzenlendi. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nce görevlendirilen komisyon ve hakemlerin gözetiminde gerçekleşen müsabakalarda mangala, reversi, pentago, kulami ve Q-bıtz gibi zeka oyunları düzenlenerek çocukların gelişimine katkı sağlandı” dedi.

KARASU ÖNDERLİK ETTİ

Sakarya genelinde düzenlenen projelerin Karasu’da da hayata geçirildiğini belirten Turhan, “Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş’un ‘Gitmediğimiz ilçe, ulaşmadığımız aile kalmayacak’ sözleri ile Sakarya’nın tüm ilçelerinde gerçekleştirilen Kah-Veli Saatler projesinin ilk toplantısı Karasu’da gerçekleştirildi. Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün organize ettiği programa çok sayıda veli ve öğretmen katıldı. Aile İçi İletişim, Anne Baba Tutumları, Teknoloji ve Madde Bağımlılığı, Sınav Kaygısı konularında bilgilerin verildiği toplantıda rehber öğretmenlerden oluşan ekip aile içi iletişimin konu edildiği tiyatro gösterisini başarıyla sergilendi” ifadelerini kullandı.

PATENT ALDILAR

Sağlam kafa sağlam vücut için sağlıklı üretiyoruz, sağlıklı hazırlıyoruz, sağlıklı besleniyoruz

Projesi ile sağlıklı yiyeceklere dikkat çekildiğini belirten Turhan, “Karadeniz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü İş Sağlığı ve Güvenliği Birimi ile ortaklaşa yaptığı projede, okulda Yiyecek – İçecek Hizmetleri Alanı öğrencilerinin patent ve faydalı model modülüne başvurusunu da yaptığı fındıklı, kabaklı ve tam buğdaylı ekmekler ile meyveli yoğurt yapımını gerçekleştirdiler. Kendi ürettikleri ürünler ile birçok başarıya imza atan öğrencilerimizi tebrik ediyoruz” şeklinde açıklamada bulundu.

GELECEK İÇİN BİLGİ ALDILAR

Mesleki ve teknik eğitimi tanıtma ve yönlendirme faaliyetleri düzenlenerek ortaokulu öğrencilerinin hedefleri hakkında bilgi verildiğini belirten Turhan, “Öğrencilerimizin her anında yanında olmaya devam ediyoruz. Mesleki ve teknik eğitimi tanıtma ve yönlendirme faaliyetleri kapsamında ilçemizdeki ortaokullardan Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu, Sezi Eratik Ortaokulu, Karadeniz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Şehit Hasan Keleş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni ziyaret ederek bölüm öğretmenlerinden bilgiler aldılar. Öğrencilere mesleklerle ilgili tanıtım uygulamaları yapıldı” dedi.

FİDANLAR TOPRAKLA BULUŞTU

Karasu Darıçayırı Mahallesi’nde onlarca öğrencinin ve Karasu ilçe protokolünün ağaç dikerek önemli bir projeye imza attığını belirten Turhan, “Ülke çapında yürütülen ‘Geleceğe Nefes’ kampanyasında, Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi (PIKTES) kapsamındaki yabancı uyruklu ve Türk öğrencilerimiz fidanlarını toprakla buluşturdu. Yüzlerce fidanın toprakla buluştuğu projede Karasu ilçe protokolü de fidan dikerek öğrencilerimize çeşitli bilgilendirmelerde bulundular” şeklinde açıklamada bulundu.

 

HİJYEN EĞİTİMİ VERİLDİ

Koronavirüs salgın sürecinde Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı kurumlarda hijyen kursu verildiğini belirten Turhan, “İlçemizdeki tüm idareci ve öğretmenlerin katılımıyla 29 kurs merkezinde yapılacak 800 personelin katılacağı kurslar, velileri de kapsayacak şekilde devam etti. Servis hizmeti yapacak esnaflarımıza ve şoförlerimize ‘Salgın Döneminde Hijyen Kuralları Kursu’ verildi. Zübeyde Hanım Anaokulu’nda öğrenci velilerine ‘Salgın Döneminde Hijyen Kuralları’ anlatıldı ve ‘Pandemi Dönemimde Evde Eğitici Oyun Etkinlikleri Semineri’ düzenlendi” ifadelerini kullandı.

246 ŞART YERİNE GETİRİLDİ

Karasu’daki tüm okullara ‘Okulum Temiz’ belgesi verildiğini belirten İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan, “Bakanlığımız ile Türk Standartları Enstitüsü (TSE) arasında imzalanan ‘Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu Önleme İş Birliği Protokolü’ kapsamında ‘Okulum Temiz’ belgelendirme programı yürürlüğe alınmıştır. Başvuru öncesi okullarımız tarafından ‘Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu Önleme Kontrol Kılavuzu’ içerisinde bulunan 246 soruluk kontrol listesinde belirtilen şartları tamamlayarak ilçemizde ki tüm okullarımız ‘Okulum Temiz Belgesi’ almaya hak kazanmıştır” dedi. Gülcan Elmalı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir