Karasu

Herkes için uzun yaşam

 

Karasu Devlet Hastanesi’nde 24-30 Nisan Dünya Aşı Haftası sebebiyle stant açıldı. Açılan stantta “Herkes için uzun yaşam” sloganıyla hasta, hasta yakınlarına, hastane personellerine ve minik misafirlere bilgilendirmeler yapılarak bağışıklık kazanmanın önemi anlatıldı.

 

13 HASTALIĞA AŞI UYGULAMASI

Karasu Devlet Hastanesi’nde 24-30 Nisan Aşı Haftası sebebiyle stant açılarak hasta, hasta yakınlarına, hastane personellerine ve minik misafirlere bilgilendirmeler yapıldı. Her çocuğun aşı ile önlenebilir hastalıklardan korunma ihtiyacının ve hakkının olduğu konusunda toplumsal farkındalığı arttırmak amacıyla gerçekleştirilen faaliyette “Herkes için uzun yaşam” sloganı katılımcılar ile paylaşıldı ve bilgilendirmeler gerçekleştirildi. Etkinliğe katılan küçük misafirlere hediyeler verildi ve aşı ile ilgili düşünceleri paylaşıldı. Genişletilmiş bağışıklama programı kapsamında çocukluk çağı aşılama takviminde 13 hastalığa karşı aşı uygulaması yapıldığı belirtildi. Aşılama kapsayıcılık hızlarının gittikçe yükselmesine bağlı olarak aşı ile korunabilir hastalıkların hastalık ve ölüm hızlarında belirgin düşüşler sağlandığı da ifade edildi.

TEMEL SAĞLIK HİZMETİ

Programda çocukluk dönemi aşılama çalışmalarına ek olarak, belirlenmiş tüm yaşlardaki risk gruplarına yönelik aşılama hizmeti verilmekte olduğunu ve aşıların tüm çocuklar ile risk grubunda olan erişkinlere ücretsiz olarak uygulanmakta olduğu da belirtildi. Karasu Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Celalettin Akyol’da stant faaliyetlerine katıldı. Akyol, “Aşılar, bulaşıcı hastalıkların önlenmesi için öncelik verilmesi, ertelenmemesi gereken temel bir sağlık hizmetidir. Halkımızın özellikle aşılar hakkında doğru bilgi edinme hakkı olduğuna inanıyoruz” diyerek Dünya Aşılama Haftası vasıtasıyla da bu faaliyeti gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi.