Herkes denize girdi onlar çöp topladı

 

Dünya Çevre Günü ve Çevre Koruma Haftası dolayısıyla Karasu Belediyesi tarafından organize edilen program kapsamında çok sayıda öğrenci ve temizlik personeli çevre kirliğine dikkat çekmek için sahildeki çöpleri topladı. Birçok kişi sahilde denize girerken öğrencilerin çöp toplaması dikkat çekti.

 

ÇEVRE KİRLİLİĞİNE DİKKAT ÇEKTİLER

Karasu’da çevre kirliliğine dikkat çekmek amacıyla Karasu Belediyesi tarafından Dünya Çevre Günü ve Çevre Koruma Haftası dolayısıyla sahilde çöp toplama etkinliği düzenlendi. Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, Ak Parti Karasu İlçe Başkanı Hasan Yavuzyiğit, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Kemal Ataç, İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan, Belediye Başkan Yardımcıları Hüdaver Ağun ve İsmail Karakaş, meclis üyeleri, muhtarlar, öğretmenler, öğrenciler, daire amirleri, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Mavi Bayrak Sorumluları Fikret Uluç ve Yasemin Çalışkan, cankurtaran ekipleri ve yerel basın çevre günü ve çevre haftası dolaysıyla sahilde düzenlenen çevre temizliği etkinliğine katıldı. Karasu Şehit Ferhat Sözer İlkokulu ve Ortaokulu, Gazi İlkokulu öğrencilerinin katıldığı etkinlik büyük beğeni topladı.

DUYARLI OLMAYA DAVET

Her yurttaşın temiz bir çevrede yaşama hakkına sahip olduğunu vurgulayan Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, “Havayı, suyu, doğal yaşamı koruma çabalarımız, aslında kendimizi koruma çabalarımızdır. Bugün ilçemiz sahilinde çevre temizliği etkinliği düzenledik. Kaynaklarımızın tükenebilir olduğunu ve bireysel tedbirlerin önemini hatırlatarak tüm halkımızı bu konuda duyarlı olmaya çağırıyorum. Çevre bilincine sahibiz ve bu konuda çok hassas olduğumuzu belirtmek isteriz. Bizler gibi çevre hassasiyeti olan tüm yurttaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde açıklamalarda bulundu.

KESİNLİKLE ATILMAMALI

İnsanların çevreyi kirletmeme yönünde bilinçlendirilmesi gerektiğini belirten Ak Parti Karasu İlçe Başkanı Hasan Yavuzyiğit, “İnsanlarımızı bilinçlendirmeliyiz ki yerde çöp gördüklerinde ‘önce ben alacam’ şeklinde yarışmalılar. Cam içecekler kesinlikle yere atılmamalı. Özellikle sahil kesimlerinde atılan cam şişe atıkları ciddi zararlar meydana çıkara biliyor. Atılan şişe kırılıyor ve kumdan dolayı görünmeye biliyor. Şahsen ben bu şekilde talihsiz bir olay yaşadığım için bu konuda herkesi hassas olmaya davet ediyorum. Öğrencilerimizle güzel bir farkındalık oluşturduk ve bu farkındalığın devam etmesini diliyoruz” ifadelerini kullandı.

BİR BİRLERİ İLE YARIŞTILAR

Okulumuz sahile yakın olması sebebi ile çevre kirliliği konusuna daha hassas davrandıklarını belirten Şehit Ferhat Sözer Ortaokulu Müdür Yardımcısı Muharrem Aydın, “Öğrencilerimizi hem doğayla buluşturalım hem de bu süreçte doğa ile iç içe olmalarını sağlayalım diye, onları böyle bir etkinliğe dahil ettik. Aslında öğrencilerimiz bir farkındalık yarattılar. Bu da eğitim camiası olarak bizleri çok mutlu etti. Önceliğimiz öğrencilerimizin aracılığıyla geleceğimize temiz bir doğa ve çevre bırakmak. Özellikle öğrencilerimiz çevre duyarlılığı konusunda çok hassaslar. Çöp toplamak amacı ile Karasu sahilinde adeta birbirleri ile yarıştılar” dedi. Dünya Çevre Günü ve Çevre Koruma Haftası dolayısıyla düzenlenen program sonrası Karasu İlçe protokolü 32 Evler Sahilinde farkındalık oluşturmak amacı ile pankartlarla poz verdi. Gülcan Elmalı