Karasu

Her an her yerdeler

 

Karasu Pazarcılar Derneği Başkanı Halit Yavuzyiğit, Karasu’da yaz sezonunun başladığı bu günlerde özellikle kalabalık ortamlarda yankesicilik ve dolandırıcılık olaylarına karşı uyarılarda bulundu.

 

SÜREKLİ KONTROL EDİN

Karasu’da yaz sezonunun başladığı ve kalabalıkların arttığı bu günlerde alışverişlerde yan kesici ve dolandırıcılıklara karşı uyarılarda bulunan Karasu Pazarcılar Derneği Başkanı Halit Yavuzyiğit, “Yankesicilik ve tırnakçılık olaylarından korunmak için toplu taşıma araçlarında başkaları tarafından itildiğinizde elinizi cebinize götürmeyi veya çantanızı kontrol etmeyi alışkanlık haline getiriniz. Cüzdanınızda fazla nakit para bulundurmayınız. Nakit para yerine kredi kartı ve benzeri ödeme araçlarını bulundurunuz. Kalabalık yerlerde yüksek miktarda paranız olduğunu göstermeyin, aksi halde gaspçıların hedefi olursunuz. Üzerinizde yüklü miktarda para taşımanız gerekiyorsa birkaç parça halinde ceplere bölüştürün ve emniyetli bir şekilde taşıyınız” ifadelerini kullandı.

DALGINLIĞINIZDAN FAYDALANILABİLİR

Yavuzyiğit, “Adres sormak, para bozdurmak ve benzeri bahanelerle size yaklaşan tanımadığınız şahıslara karşı dikkatli olunuz. Paranızı saymadan teslim etmeyiniz, saymadan da teslim almayınız. İş yerinde teşhir edilen küçük ve değerli malları kolayca ulaşılabilecek ve dalgınlığınızdan faydalanılarak alınabilecek yere bırakmayınız. İmkanlar el veriyorsa tek başınıza iş yerinizde bulunmamaya çalışınız, kaldırımcılık suretiyle hırsızlık yapanlar genelde tek kişinin bulunduğu yerleri tercih ederler. Yankesicilik ve tırnakçılık olaylarının mağduru olmamanız durumunda paniğe kapılmayın, hemen 155 Polis İmdat Hattını arayın” şeklinde açıklamalarda bulundu.  Gülcan Elmalı