Kocaali

Hem sınıfta hem bahçede

 

İŞKUR, Kocaali İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Kocaali Ziraat Odası ve İŞKUR İl Müdürlüğü iş birliği ile mesleki eğitim kursları protokolü gereğince Kocaali Ziraat Odası’nda düzenlenen Fındık Yetiştiriciliği Kursu’nun tarla günü geçtiğimiz hafta içi gerçekleştirildi.

 

UYGULAMALI EĞİTİM

İŞKUR, Kocaali İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Kocaali Ziraat Odası ve İŞKUR İl Müdürlüğü iş birliği ile mesleki eğitim kursları protokolü gereğince Kocaali Ziraat Odası’nda düzenlenen ve geçtiğimiz günlerde başlatılan Fındık Yetiştiriciliği Kursu’nun kursiyerleri düzenlenen tarla gününde, kursta edinilen bilgileri uygulamalı olarak görme fırsatı buldu. Kursiyerler İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından 2020 yılı Kasım ayından bu yana hazırlığı davam eden bahçeyi ziyaret etti. Selahiye Mahallesi’nde bulunan örnek fındık bahçesini Kocaali Ziraat Odası ve İlçe Tarım Müdürlüğü’nün teknik personellerinin katılımıyla ziyaret eden kursiyerler kursta verilen bilgileri uygulamalı olarak gördü.

ÜRETİCİLER BAŞVURMALI

Demonstrasyon ve tarla günü kapsamında örnek bahçe ziyareti gerçekleştiren kursiyerler gübreleme, çapalama, budama, hastalık ve zararlılarla mücadele ve fındık yetiştiriciliği konularında uygulamalı eğitim aldı. Bu tür eğitim çalışmalarını daha sık yapmak istediklerini belirten Kocaali İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burak Bilgin “Bahçemizi hazırlarken uyguladığımız metotları arzu eden tüm çiftçilerimizle paylaşmak istiyoruz” diyerek tarla günlerinde yapılacak eğitimlerden faydalanmak isteyen çiftçileri İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne başvurmaya davet etti.  Kocaali Ziraat Odası Başkanı Tamer Tunca ise daha bilinçli tarım uygulamaları ve zararlılarla etkin mücadele için bilgilendirme ve eğitim anlamında tüm imkanlarını seferber ettiklerini söyledi.