Helvacı’dan kapsamlı toplantı

 

Pazartesi günü Karasu Sosyal Gelişim Merkezi’nde Karasu Kaymakamı Dr. Ahmet Naci Helvacı önderliğinde toplantı düzenlendi. Geniş kapsamlı yapılan toplantıda hem muhtarlarla bir araya gelindi hem de ilçe değerlendirmesi yapıldı.

 

24 DOSYA SONUÇLANDI

Karasu Sosyal Gelişim Merkezi’nde pazartesi günü Karasu Kaymakamı Dr. Ahmet Naci Helvacı, Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, İlçe Emniyet Müdürü Halil Akyol, Jandarma Bölük Komutanı Üsteğmen Hasan Alataş, İlçe Sağlık Müdürü Yavuz Selim Özdin ve daire amirleri ve muhtarların katılımıyla toplantı gerçekleştirildi. OSB sorunuyla konuşmasına başlayan Helvacı, “Yetkililer ve parsel sahipleri arasında çözülmemiş sorunlar vardı. Bu sorunların çözülmesi için Valimizin de desteğiyle tarafların bir araya gelip sorunu çözmesini sağlayıcı bir mekanizma yapmak için uğraşlarımız devam ediyor. Bugüne kadar 24 dosyayı neticelendirdik. Tüm dosyaları da dikkate aldığımızda OSB’de istinafsız parsel sayısı yüzde ellilerin üstüne çıktı. Bu süreç hala devam ediyor” dedi.

TUZLA KALESİ

Karasu Tuzla Mahallesi’nde bulunan kalenin öne çıkması için adımların atıldığını da belirten Helvacı, “Valimiz buranın bir kültürel varlık olarak tabiat varlıkları koruma kolluğundan tescilini sağlamış durumda. Fakat bu tescil yapılmakla beraber oranın işgali de sürüyor. Biz bu kalenin öne çıkarılması için gerekli olan aşamaları değerlendirdik. Bu aşamalar doğrultusunda artık ormana ait olan bu alanın bir kale olarak restore edilmesini sağlayıcı iznin yakından takibini yapacağız. Burası yıllar sürecek bir iş ama bittiğinde ilçenin sembol yerlerinden biri olacak” dedi. Kaymakam Helvacı, Karasu’da eğitimde de değerlendirmede bulunarak üç yeni okul yapıldığını ve beş okulun tadilatta olduğunu belirtti.

BEYİN GÖÇÜ

Tadilatta olan okulların Aralık ayında bitmesini planladıklarını da belirten Helvacı, “Karasu’ya kazandırılması beklenen Fen Lisesi için önemli aşama kaydettik. Kendi nüfusu yüksel ve etrafındaki ilçelerinde nüfusunun yoğun olması nedeniyle böyle bir ilçede bu okulun olmaması büyük kayıp. Bu aslında beyin göçü demektir. Zeki öğrencilerimizi ilçemizden uzaklaştırmak demektir. Buraya gelmeyi planlayan doktorların, öğretmenlerin askerlerin burayı birinci elden tercih etmemelerinin sebebi de budur. Bu konu üzerine yoğunlaştık ve çalışmalarımızı devam ettiriyoruz” dedi. Helvacı, eğitim konusunda bir müjde daha verecek Karasu Mevlana Cami yanında bulunan arsaya Özel Eğitim Anaokulu yapılması planlandığını açıkladı.

LİMAN GELİŞMEYE MÜSAİT

Romanlılar için 16 dönümlük arazi içerisinde çalışmalar daha önce yapılmış” diyen Helvacı, “Çevre ve şehircilik bakanlığı öncülüğünde bu tür projeler tamamlanmış. Onları çok seviyor ve saygı duyuyorum ama bu vatandaşlarımıza kalıcı bir yaşamın sağlanabilmesi için projenin tamamlanması gerekiyor” dedi. HEM kursları kapsamında yazarlık atölyesi eğitiminin başladığını da belirten Helvacı, bu kursun önemli olduğunu ve yazarlığa ilgi duyanların bu eğitimden faydalanmaları gerektiğini söyledi. Karasu Limanı ile ilgili de açıklamada bulunan Helvacı, “Liman gelişmeye müsait. Buraya gelen insanların psikolojisi de dikkate alınarak şehir olarak neler yapılabilir konusunda belediyemize önemli görevler düşüyor. Bu göz önüne alınarak çalışmalar yapılmalı” ifadelerini kullandı.

BALIKÇI BARINAĞI

Sakarya Nehri’nin de işgal altında olduğunu söyleyen Helvacı, “Buraya biran önce balıkçı barınağının yapılması lazım. Barınak yapıldıktan sonra nehirdeki bütün işgallerin sona ermesini sağlayacak hukuki altyapı oluşturulmasını yakından takip edeceğiz. Bunun için Ankara’ya da gideceğiz” dedi. sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan da söz eden Kaymakam Helvacı, parasal anlamda bir sıkıntı yaşamadıklarını belirterek, “Şu anda 289 bin lira paramız var” dedi. “Karasu, Türkiye’nin sosyo-ekonomik açıdan iyi bir yerleşim yeri” diyen Helvacı, “Özellikle muhtarlarımızdan istediğimiz mahallesinde bulunan mağdur kişileri bize bildirsinler. Biz gidip görerek gerekli yardımları yapacağız. Biz yardım gönderemiyorsak bu benim ve sizin ihmalinizdedir” şeklinde konuştu.

CİDDİ ÇALIŞMALAR

Kaymakam Helvacı, toplantıda Belediye Başkanı İshak Sarı’ya da söz verdi. Başkan Sarı, iki buçuk yıldır Belediye açısında ciddi çalışmalar yürüttüklerini belirtti. Yapılan çalışmaların yeterli olmadığını belirten Sarı, “Biz Karasu’ya bütüncül bakmak durumundayız. Her mahalleye aynı eksende değerlendirerek öncelik sırasına göre hareket ediyoruz. 1 TL’yi bile zayi etmeden hizmet etmeye çalışıyoruz. Bu konuda da hassas davranıyoruz. Belediyenin kurumsal bir yer olduğu asa unutulmamalı” diye konuştu. “Eğitim konusu olmazsa olmazımızdır” diyen Başkan Sarı, “Nitelikli okullar için kollarımızı sıvadık. Eğitim ve kültür her şeyin başı. Siz ne kadar hizmet verirseniz verin eğitim ve kültür olmazsa bunların hiçbir önemi yok” ifadelerini kullandı.

KÖTÜ DURUMDA DEĞİLİZ

Karasu İlçe Emniyet Müdürü Halil Akyol, ilçede meydana gelen asayiş olayları hakkında bilgi verdi. Akyol, “2020 yılında yani pandemi döneminde 1425 asayiş olayı yaşanırken yaz ayını da ele aldığımız da 2021 yılında 1448 olay meydana geldi. Sayı olarak aslında aynı yerdeyiz. Bizim üzerinde durduğumuz diğer bir olay ise uyuşturucu. Bir önceki sene 32 iken şu an yaptığımız işlem sayısı 110. Arkadaşlarımız bu iş için ciddi bir mücadele veriyor. Bunun neticesinde de toplumumuzda oluşan güvenlik sayesinde bizde dönüşler oluyor. Biz ciddi durduğumuz sürece toplumumuz ve insanlarımız bilgi vermeyi daha üst seviyelere çıkardı. O yüzden de bu sayılara ulaştık. Yalnız bu sayı ilçemizde çok kötü bir durumda olduğumuzun göstergesi değil. Topyekun bir mücadelenin eseridir” dedi.

TRAFİK KÜLTÜRÜ

Trafik konusunda da ciddi bir mücadelemiz var” diyen Akyol, “Ancak burada olumsuz bir tablo var. Sanırım bunda pandeminin de etkisi büyük. Yaralamalı kaza sayımız 92 iken 147’ye çıktı. Sanırım bunda yaz nüfusumuzun çok yoğun ve hareketli geçmesinin de etkisi oldu. Trafik kültürünü oturtabilmek adına verdiğimiz mücadelenin bir parçası ceza yazmak. 1515 kural ihlali yapan kişiye bir önceki yılda 494 bin lira yazılmıştı. Bu geçtiğimiz yılda 3500 kişiye yaklaşık 1.130.000 civarında bir ceza uygulamak durumunda kaldık. Yayalar kırmızı çizgimiz ve çok önemli. Pandemi döneminde de yoğun bir şekilde süren denetimlerimiz neticesinde 727 vatandaşımıza cezai işlem uygulamak zorunda kaldık” şeklinde konuştu.

KAMERA SAYISI ARTMALI

Toplantıda Karasu Jandarma Bölük Komutanı Üsteğmen Hasan Alataş’ta açıklamada bulundu. Alataş, “Yoğun bir fındık dönemi geçiriyoruz. İşçi sayımız diğer ilçelere nazaran çok fazla artıyor. Bu hususta muhtarlarımızın desteği çok büyük. Sıkıntısız olarak fındık sezonumuzu kapatıyoruz. Mahallelerimizde asayiş anlamında bizi zora sokan bir durum görülmüyor. Ancak mahallemizde bazı kritik noktalarda kameraya ihtiyacımız var. Bizim en büyük dayanaklarımızdan biri bölgede kamera sayılarını arttırmak. Benim kendi bölgemde 17 ilkokul ve ortaokul var. Bunların hepsini ziyaret ettim. Okullarla yakından ilgileniyoruz. Son iki aydır yoğun şekilde çalışmalarımızı arttırdık” dedi. Toplantıda jandarmaya gece görüşlü drone alınarak sahil kesimi ve trafik denetimlerinin sıklaşacağı belirtildi.

AŞILAMADA ÖNDEYİZ

Karasu İlçe Sağlık Müdürü Yavuz Selim Özdin’de açıklamada bulundu. Özdin, “Pandeminin başından beri en önemli bağlayıcı unsur muhtarlarımız. Vaka sayılarında Türkiye genelinde bir söz konusu. Bu artışı önlemek için elimizden geleni yapmak zorundayız. Maske-mesafe-hijyen kurallarına dikkat etmemiz gerekiyor. Vaka artışı bizim hastanede yatan hasta sayımızı arttırmadı. Bunu sağlayan en önemli etken aşılanmadır. Aşı dozunu tamamlayanlar bu hastalığı en hafif şekilde atlatıyor. Yoğun bakım ünitesinde, ya hiç aşı olmayanlar ya da aşı dozunu tamamlamayanlar var. Aşı bizim en büyük silahımız. Hedef nüfusa göre 12 yaşa düştük. Sakarya da ilçe olarak aşılarımızda öndeyiz. Bunun için sürekli aşı çadırları kuruyoruz. Süreçlerini geçirenleri ise arayarak hatırlamada bulunuyoruz” dedi. Toplantının sonunda basına kapalı olarak muhtarlar toplantısı gerçekleştirildi. Bahar Kaya