Sizden korkmuyoruz

 

CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, Karasu’da Belediye’nin hazineye devredeceği 142 taşınmaz ile ilgili açıklamada bulunarak Başkan İshak Sarı’ya seslendi. Keleş, “Sizin tehditkar üslubunuz bizi korkutamaz. Siz önce bu taşınmazların asıl değerini halka açıklayın” dedi.

 

DEMOKRATİK HAKKIMIZ

Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı’nın eleştiri yapanlar ile Meclis kararıyla ilgili haber yapanları suçlayarak mahkemeye vereceklerini söylemesinin üzerine CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş’ten yanıt geldi. “Başkan İshak Sarı, doğruları söylememizi hazmedemedi” diyen Keleş, “Basın özgürlüğü ile ilgili bir bilgisi yok sanıyorum. Eleştirileri bizim demokratik hakkımız. Unutulmasın ki, halkımız bize, Sakarya’da ana muhalefet görevini verdi. Biz de bunu en iyi şekilde yapıyoruz. Kimsenin tehditkar bir üslupla, ‘mahkemeye vereceğiz, haberi yapanlar suçlu’ sözleri bizi korkutamaz. Sayın Sarı, böyle tavır takınmanız da sizin demokratik hakkınız” dedi.

İYİ HESAP YAPILSIN

Başkan Ecevit Keleş, devri düşünülen arsaların borcun çok üstünde bir değere sahip olduğunu söyledi. Keleş, “Devredilecek yerler iki ile on dönüm arasında değişiyor. Hatta 23 dönümü aşkın bir yer bile var. Tüm 142 taşınmazın toplam değeri neye göre belirlendi. Burada devri düşünülen arazilerin değeri mevcut borcun çok çok üstünde.  Sözde halka daha iyi hizmet sunmak için bu devri gerçekleştirecek olan yöneticiler, bunu iyi hesaplamalı” şeklinde konuştu. Keleş, Karasu Belediyesi’nin yan kuruluşu olan Karsaş’ın vergi ve sigorta borçlarını da bu devir ile ödeyeceği yönünde ciddi duyumlar aldıklarını sözlerine ekledi.

AKIL TUTULMASI

Denetimi belediyede olmayan bir şirketin vergi ve sigorta borçlarının yapılacak devir ile ödenecek olması akıllarda ciddi soru işaretleri oluşturuyor” diyen Keleş, “Geçmişte yolsuzluklarla anılan bu şirketin şimdi borçlarının halka ait sağlık ocağı, mezarlık, cami gibi alanların hazineye devri ile ödenmeye çalışılması amacın halka hizmet olmadığını gözler önüne sermeye yetiyor” dedi. Sarı’nın sıklıkla önceki dönemde yapılan satışlara gönderme yapmasını akıl tutulması olarak yorumlayan Keleş, “Sarı, kendisinden önceki dönem belediye başkanının kendi partilerinden seçildiğini ya unuttu ya da aynı dönemde grup kararlarını aldıkları partinin İlçe Başkanı olduğunu hatırlayamıyor?” dedi.

HALK AÇIKLAMA BEKLİYOR

Keleş, “Enkaz edebiyatı yapmaya çalışarak halkın aklıyla oynamaya çalışanlar unutmamalıdır ki, eğer borçlu bir belediye varsa bunun nedeni aynı partiden seçilen önceki dönem başkandır.  Sayın Sarı’da onu işaret etmektedir” dedi. 142 taşınmazın devri konusunun meclis üyelerine bildirildikten üç gün sonra oylandığını dile getiren Keleş, “Bu devir konusu hassas bir konu. Burada Belediye Meclis üyelerine toplantıda bilgi verilir ve diğer meclis toplantısında oylamaya sunulur. Şeffaf yönetim anlayışı bunu gerektirir. Yangından mal kaçırır gibi bilgi verdikten üç gün sonra devir işlemini oylamak ne kadar doğru? Belediye Meclis üyeleri hakim olamadıkları konuyu üç gün sonra oylamak zorunda kaldılar. Muhtarların ise konudan hiç haberi yok. Korktuğunuz ya da sakladığınız bir şey yoksa çıkın tüm detayları anlatın. 142 taşınmazın toplam değeri nedir? Karsaş’ın borçları da hesaba dahil edildi mi? Halkımız açıklama bekliyor” diyerek açıklamasını sonlandırdı.