Hele şükür geldi

 

Defalarca yazdık ve umutla bekledik “Tomografi” cihazının Karasu Devlet Hastanesi’ne gelmesini.

Aziziye Mahallesi’nden 2015 yılında Karasu – Kocaali karayolu Kuzey sahilindeki 42 odalı ve 75 yataklı yeni hizmet binasına taşınmasından itibaren tomografi cihazı gündeme getirilmiş, odasının bile hazırlandığı belirtilmişti.

Yetkililerden aldığımız bilgilere dayanılarak kimi zaman Organize Sanayi Bölgesi (OSB)’nde yerli üretim yapılarak temin edileceğini, kimi zaman da bazı kamu hastanelerinde atıl bulunan cihazların hibe şartıyla temin yoluna gidileceğini yazdık, durduk…

Biz yazdıkça programda sürekli değişiklikler oluyordu. İşin garip tarafı, tomografi cihazını beklerken 1,5 yıl önce hiç hesapta olmayan “Mamografi” röntgen cihazı gelmesin mi?

Mamografi de elbette gerekli bir cihazdır. Özellikle bayan hastalar için hayati önem taşıyor…

Mamografi, memenin filmini çeken özel bir cihaz. Meme kanserinin teşhisindeki en etkin görüntüleme yöntemlerinden biridir.

Memede, muayene ile saptanamayacak kadar küçük anormalliklerin tespit edilmesi amacıyla uygulanan mamografi yönteminde elde edilen sonuç, meme kanseri tanısında büyük önem taşımaktadır. Ayaktan ve yatan hastaların direkt radyoloji grafileri ve USG çekimleri bu bölümde gerçekleştirilmektedir…

***

Bilgisayarlı Tomografi cihaz ise bütün hastalar için hayati önem taşıyor.

Bilgisayarlı Tomografi (BT), vücut içindeki alanların ayrıntılı resimlerini veya taramalarını oluşturmak için özel röntgen ışını kullanılan bir görüntüleme yöntemidir. Farklı açılardan çekilen röntgen görüntülerini birleştirerek kemik, damar ve yumuşak dokuların kesit görüntülerini oluşturur.

Hayatımızın kurtarılmasında erken teşhisin önemini de dikkate aldığımızda cihazın hangi hastalıklara yarar sağladığına bir bakalım.

Cihaz:

*Kemik kırıkları, bozuklukları veya kemik tümörlerinin teşhisinde,

*İç organlardaki yaralanmalar ve iç kanamaların belirlenmesinde,

*Tümör, enfeksiyon veya kan pıhtısının vücuttaki konumunun belirlenmesinde,

*Ameliyat, biyopsi veya radyasyon tedavilerinin planlanmasında,

*Biyopsi veya iğne aspirasyonu gibi belirli girişimsel işlemlerde görsel yardım sağlanması,

*Kanser, kalp hastalığı, akciğer nodülleri ve karaciğer kitleleri gibi hastalıkları belirlenmesinde,

*Kemik direncinin ölçülmesi,

*Kanser tedavisi gibi bazı tedavilerin etkinliğinin izlenmesinde,

*Kanser evresinin belirlenmesinde,

*Kolorektal kanser taraşında

*Böbrek ve mesane taşları,

*Ülseratif kolit ve sinüzit gibi enflamatuar hastalıkların teşhisinde kullanılıyor.

Görüldüğü gibi cihaz birçok hayati hastalıkların tedavisinde önem arz ediyor.

Bir de cihazın başka faydalı boyutu, Karasu-Kocaali ilçesinde yaşayan vatandaşların bu cihazdan yararlanmak adına Sakarya Araştırma ve Yenikent Devlet Hastanesi’ne gitmek zorunluluğu ve eziyetinden kurtulmuş olmasıdır.

Ben şahsen tomografi cihazından yararlanmak için iki kez Yenikent Devlet Hastanesi’ne gitmek zorunda kalıp, bu çileyi yaşamış biriyim. O nedenle cihaz sayesinde, (hele ki yaz sezonunda) yoğunlaşan trafik kazalarına bağlı iç kanamaların erken teşhisinde çok yarar sağlayacak ve belki de hastanın gecikmeden kaynaklı vefatın önlemi alınmış olacak.

Cihazla ilgili hafta başından itibaren hasta muayene randevu işlemlerinin başladığı belirtiliyor. Şimdilik çok da bir yoğunluk olmadığı belirtiyorlar. Önümüzdeki aylarda hastanenin de normalleşmeye geçmesiyle birlikte bir yoğunluk yaşanacaktır muhakkak. Artık bu kadarına da sabırlı oluruz herhalde…

Özel sektör hizmet alımı şeklinde yapılmış ihalenin 32 ay süreli olduğu belirtiliyor. Bu süre sonunda hizmet alımı mutlaka yenilenecektir. Devletimize maliyeti konusuna girmek istemiyorum. Öyle inanıyorum ki “Hazine Garantili” bile olsa burada bazı otoyol ve havalimanları gibi olumsuzluk olmayacaktır. Ve mutlaka ihtiyaç doğacaktır. Bu nedenle Tomografi cihazının Karasu’ya gelmesine vesile olanları kutluyor, cihazın hastalara hayırlı olmasını temenni ediyorum!