Köşe Yazıları

Hasan Kar, “Şapkayı önümüze koyalım”

Şapkayı önümüze koyalım

Yaşanan bütün olaylarda felaketlerde hatırada ve hafızada kalan anlar sözler vardır.

Ne kadar yıl geçse de o süreçte kullanılan ve söylenen sözleri unutamazsınız iyi günler iyi haftalar.

Dokuz eylül saat 23 sularında Afrika’nın kuzey batı ucunda Akdeniz’in güneyinde yer alan Fas’ta 6.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Ben bu yazıyı hazırlarken pazar sabahı depremden ölen insan sayısı 1037 kişi olarak gösterilmekteydi.

Muhtemeldir ki sayı her geçen saat ve günlerde artacaktır.

Gelişmişliği az olan ülke felaketleri daha ağır bilanço ve olumsuzluk içerisinde yaşar ve felaket sonrası tüm olumsuzluklar yeni olumsuzlukları meydana çıkartır.

Toparlanma gelişmiş ülkelere nazaran uzun yıllar sürer Fas’a tüm insanlık adına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum umarım kısa bir sürede toparlanır.

Hayatımızın bir gerçeği deprem hani yazının giriş kısmında bazı sözler vardır unutulmaz evet ben Marmara depreminde İzmir Foça’da askerdim deprem sonrası bizi izine gönderdiler Sakarya’da durum içler acısıydı sanki bir daha hiçbir şey eskisi gibi olmayacak gibi.

Çok zorluklar çekildi ilçelerimizin durumu iyiydi genel olarak merkez ilçeler hariç olmak üzere bu da ilçelerden yardım koordine edilmesine yarar sağladı ve evleri yıkılan insanların ilçelerde misafir edilmesine imkan sağlandı.

Geçtiğimiz şubat ayında yaşadığımız Maraş depremi ülkemizi yasa boğdu çok büyük bir felaket ile karşı karşıya kaldık çok günler atlattık ve atlatıyoruz.

Genci yaşlısı demeden depreme dayanıklı evler işyerleri fabrikalar yollar aklınızı gelen her şey bu manada olması gerekir çok dikkatli olmalıyız bunu çeşitli aralıkta, periyodda yaşıyoruz artık bu depremi Japonlarda yaşıyor ama bilimi öne alıp kullanılan malzeme kalitesine ve yeterliliğine dikkat ederek taviz vermeden yapıları hayata geçiriyor.

Bizde yönetmelik çıkıyor ama sonrası sorumlu olan inşaat sahibi ne kadar olan arada ne oluyorsa oluyor. Şimdi Maraş’ta Malatya’da vs. TOKİ konutları tertemiz duruyorsa şapkamızı önümüze koyup düşünmemiz lazım.