Köşe Yazıları

Hasan Kar, “Güzel bir dönem olsun”

Güzel bir dönem olsun

Yaşadığımız hayatta geçmiş dönemde hemen hemen her insanın bir keşkesi vardır. Gelinen durumun faturası genel olarak da bu keşke ye kesilir. Albert Einstein dediği gibi hiç hata yapmamış bir insan yeni bir şey denememiş demektir iyi günler iyi haftalar.

Geçtiğimiz hafta ilçemizde faaliyetlerini sürdüren kırtasiye ve okul kıyafeti satan işyerlerini ziyaret ettik fiyat bilgisi ve karşılaştırma yaparak kamuoyunun bilgisine sunduk.

Genel manada okul kıyafetleri bir miktar oynaklık göstermekte bunu da faaliyet gösteren iş yeri sahibi ürünün kalitesine bağladı haklıda olabilir. Kırtasiye masrafları üç aşağı beş yukarı misali birbirine yakın burada da ürünün kalitesi geniş yelpazede bir alım yapılması fiyatı yukarı çekiyor haliyle.

İş yeri sahibi esnaf arkadaşlar aldığı ürünü belirledikleri bir kâr marjı ile sattıklarını ama bu kâr marjının minimum düzeyde olduğunu ifade ettiler özellikle bu yıl için.

En yüksek kırtasiye masrafı olan bölüm okul olarak ana sınıf ve birinci sınıf olduğunu öğrendik burada da bunu etkiyen faktör bir çok sosyal aktivite malzemesi oluşu.

Ortaokul yine ikinci sırada diyebiliriz, kırtasiye masrafı açısından ve en ucuz maliyet lise için olduğunu gördük lise daha sade ve masrafsız ama burada da yardımcı kitaplar devreye giriyor ve o zamanda işin şekli değişiyor tabi ki.

Genel olarak durum böyle okul kıyafeti 350 TL ile 500 TL arası. kırtasiye masrafları. Ana okul ve birinci sınıf için 2000 ile 3000 TL arası ortaokul 1500 TL ile 2500 TL, lise ise 1000 ile 1500 TL arası bu tablo yukarıda çıkar aşağıda inebilir bu sizin seçeceğiniz materyallerin kalitesi ve adedine göre değişir.

Bir diğer okul masrafı ve son yıllarda hemen hemen herkesin kullanmak zorunda kaldığı servisten bahsetmek istiyorum. Fiyatlar belirlendi. Karasu içini ilgilendiren 0-3 km arası 750 TL oldu bu yıl Karasu Merkez Mahalle içerisinde yer alan her bir çocuğu için 750 TL verecekler tabi bu durum şu anlık böyle biliyorsunuz geçen yıl mazotta bir fiyat artışı oldu servis ücretleri bir güncelleme yani zam yapmak zorunda kaldı.

Sezona ben kendimden biliyorum yarı döneme kadar olan fiyat ile bitiremedik buradan servis şirketlerine bir şey diyemem onlarda haklı. Zararına bu işi yapacak halleri yok mümkün mertebe karşılıklı bir diyalog ile çözülür her iş benim düşüncem bu yönde tüm esnaf arkadaşlara servis şirketlerine şoförlerine bol bereketli yıllar.

Öğretmenlerimize kolaylıklar öğrencilerimize başarı dolu bir eğitim ve öğretim yılı güzel bir dönem olması dileklerim ile kendinize iyi bakın mutlu kalın.