Gündem

Adet ayetin önüne geçiyor

Adet ayetin önüne geçiyor

Karasu Merkez Camii’nde cuma namazı öncesindeki vaazda vatandaşlara seslenen İmam Hatip Ali Sarımert, adetlerin ayetlerin önüne geçer nitelikte olduğunu söyledi ve ekledi: “Eğer ayette deseydi ki ‘cenazenin ardından üç akşam okuma yapın üçüncü akşamın sonunda da yemek verin’ bu kadar bu geleneğe bağlı kalınmazdı…”

Ekmeğimizle oynuyorsun

Cuma namazı öncesinde vaazda hurafeleri konu eden Merkez Camii İmam Hatibi Ali Sarımert, adetlerin ayetlerin yerini alma noktasına geldiğini söyledi. Cenaze sonrasında gün sayılmasının dinde yeri olmadığını söyleyen Sarımert, “Cenaze sonrasında ailenin yemek vermesi dinde yeri olan bir şey değil. Aksine cenaze evine yemek götürülür. Ben bunu söylediğimde lokantacılardan ‘Hocam ekmeğimizle oynuyorsun’ diyenler bile oldu” dedi.

Hurafelere inanmayın

Adetlerin, inançların önüne geçtiğini de söyleyen Karasu Merkez Camii İmam Hatibi Ali Sarımert, “Ben dilim döndüğünce hurafeleri sizlere anlatacağım” dedi. Dışarıda cenaze olduğu gerekçesi ile cemaatin kendisine ikazda bulunduğu günler de olduğunu söyleyen Sarımert, “Cenaze başka illerden gelen akrabalarını beklediği için günlerce beklemiş. Adam benim vaazımı kesiyor. Sonrasında öğreniyoruz ki fındıklıkta işçisi varmış” diye konuştu.