Köşe Yazıları

Hasan Kar, “Gazze şeridi”

Gazze şeridi

Her şey unutulabilir çekilen acılar yaşanan mutluluklar, sabırla beklenen tüm yaşananlar ve dünya var oldukça bu yaşanan tabloda var olacak iyi günler iyi haftalar.

Sistematik olarak İsrail Gazze’ye geçmiş yıllardan beri saldırıyor, Gazze’yi açık hapishane olarak düşünebilirsiniz ve yıllardan beri tüm Filistin toprakları işgalci İsrail tarafından zorla müdahale ile çıkartılıp kendi vatandaşını yerleştiriyor.

Sosyal medyada dolaşımda olan bir harita var görmüşsünüzdür muhakkak Filistin toprak bütünlüğünün kaybını yıllar ile gösteriyor.

Bugünü konuşursak savaşın bir an önce durması için bölge liderlerinin ortak tutumu ve açıklaması etkili olabileceği kanısındayım.

Ülkemiz bu anlamda mücadele veriyor başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere ama dediğim gibi diğer bölge ülkelerinin katkısı ve söylemi önemli.

Savaş sırasında en önemli husus insanı yardım koridoru açılması insanların güvenli bir bölgeye gidebilmesi sivil halkın çocukların yaşlıların gözetilmesi gibi konular var Cenevre Sözleşmesi, BM Güvenlik Konseyi, Uluslararası Ceza Mahkemesi, Uluslararası Af Örgütü gibi dünya üzerinde resmi kurum ve ya STK’lar var savaş sırasında veya öncesinde sonrasında oluşabilecek suçlar ile ilgilenen bu kuruluşlardan geçmişte dahil olmak üzere İsrail ceza aldı mı.

Hesap vermiyor ki geçtiğimiz yıllarda yine ben Kudüs’ü başkentim yapacağım dedi yaptı şimdi telefonunda ki aygıta girin haritalara girin fark etmez hangi uygulama üzerinden veya hangi isimli haritadan gireceğiniz İsrail başkent gözüküyor.

Maalesef dünya üzerinde kartel olmuş şirketler bu olanlara çanak tutuyor Siyonizm tamda bu işte.

Bu yazıyı hazırlarken Filistin sağlık bakanı 2000 üzerinde ölü 7000 üzerinde yaralı olduğunu duyurmuştu buradan ölenlere rahmet yaralılara acil şifalar dilerim.

Yaralıların tedavisi için insani yardım koridoru önemli tıbbi yardım bekleyen insanlar için bil hassa.

Bir an önce savaşın son bulması için umarım tüm gelişmeler yakın bir süre içinde oluşur dört bir yanı Müslüman olan coğrafyada bu acıların yaşanması tarifi zor bir hal değil mi sizce de kendinize iyi bakın