EğitimKarasu

Harezmi eğitim sergisi açıldı

 

Karasu’da ilk ve tek Harezmi eğitimi veren Zübeyde Hanım Anaokulu, Çarşamba günü Harezmi Eğitim Sergisi düzenledi. Minik öğrenciler yıl boyunca yaptıkları etkinlikleri sergiledi.

 

OYUN OYNARKEN ÖĞRENDİLER

Çarşamba günü Karasu Zübeyde Hanım Anaokulu Harezmi Eğitim Sergisi düzenledi. Açılışa İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Özcan Erşen, MHP Karasu İlçe Başkanı Münir Ali Kara, Sakarya Ülkü Ocakları Başkanı Kadir Şentürk, İlçe Milli Eğitim Basın Sorumlusu Fatma Betül Gökhan, bazı okul müdürleri, yöneticileri ve veliler katıldı.  Açılış konuşmasını Okul Müdürü Zehra Türkoğlu Kuba gerçekleştirdi. Kuba, “Karasu’da Harezmi eğitim modelini uygulayan ilk ve tek okuluz. Bu eğitim modeli ile öğrenciler oyun oynarken öğrendi. 19 öğrencimiz ve 6 öğretmenimiz projede yer aldı. Proje kapsamında birçok etkinlikler düzenledik” dedi. Kuba’nın konuşmasının ardından katılımcılar sergiyi gezerek bilgi aldı. Minik öğrencilerde katılımcılara yaptıkları projeler hakkında bilgi verdi.

 

19 ÖĞRENCİ 6 ÖĞRETMEN

Okul Öğretmenlerinden Sevinç Çakır ve öğrencileri katılımcılara okul bahçemizi istediğimiz gibi kullanamamak projesini anlattı. Çakır, “Harezmi eğitim modeli, disiplinler arası yaklaşımı yeniden yorumlayarak farklı disiplinlerin eş değerde yer aldığı, bilgi işlemsel becerilerinin hayata uyarlandığı araçların etken kullanıldığı ve oyun tasarımı ile eğlenerek üreten kendini sürekli güncelleyen eğitim modelidir” dedi. Çakır, “Ocak ayından itibaren haftada bir gün ders dışı etkinlik olarak 19 öğrenci 6 öğretmen ile başladık. Eğitimde çocuklara günlük hayatta karşılaştıkları sorunlardan yola çıkarak ortak bir problem belirledik. Oylama sonucu ‘Okul bahçemizi istediğimiz gibi neden kullanamıyoruz’ olarak belirledik” ifadelerini kullandı.

 

PROBLEMLERİ ÇÖZME

Çakır, “Problem doğrultusunda taş boyama, saksı boyama ve tasarlama, kuş yemliği yapma, çiçek dikimi, bahçe gözlemi, bahçe oyun alanları ve duvar boyama gibi etkinlikler yaptık. Bu etkinliklere zaman zaman ailelerde katılım sağladı” dedi. Çakır, “Bu eğitimle çocukların problemleri fark etme, problem çözme becerilerini geliştirme, duygu ve düşüncelerini ifade edebilme, sosyalleşmeleri, farklı düşüncelere saygı duyma, işbirliği gibi duyguların gelişmelerini amaçladık” şeklinde konuştu. Sergiyi tek tek gezen ziyaretçiler öğrencilerden bilgi aldı. Öğrenciler yaptıkları çalışmalar hakkında ve okul bahçesinde olmasını istedikleri hayvanlar hakkında bilgi verdi. Katılımcılar etkinlikte oyun alanlarında öğrencilerin oyununu izledi. Projeye katılan öğrencilere katılım belgesi de verildi. Program sonrası katılımcılara ikramda bulunuldu. (HABER: Bahar Kaya)