GündemKarasuKocaaliKöşe Yazıları

Hadi başlayalım

Ahde vefa çok güzel ve özel bir davranış biçimidir. Samimi olduğunuzu açık bir biçimde karşıya hissettirir. Bu günün özelinde konuşacak olursak yaşadığımız 21.Yüzyıl’da insanların ne kadar bir yüzdelik oranı ile sadık kaldığının ve ahde vefaya bağlı olduklarının oranını çıkartmak mümkün değil.

İyi günler iyi haftalar.

Güzel temenni ve düşünceler ile yola çıkıyoruz, çıkarken planlamalar yapılır, hedefleri tutturmak için mesailer harcanır. Nasipte olduktan sonra planlama doğrultusunda ilerlersin. Bu ilerleyiş esnasında yeni insanlar ile tanışır yeni farklı mekanlarda zaman geçirir yeni elbiseler giyinirsin.

Sonra her şey değişmeye başlar ve sen de değişirsin. Değişime uğrayanların Allah yollarını açık etsin. Be diyeyim bir insanın kendine yaptığı kötülüğü 10 tane insan toplansa yapamaz.

Ben biraz durum tespiti yaptım, üstünüze alınmayın.

Geçtiğimiz hafta Kocaali kitabının lansmanı yapılmış, tarihi kültürel mirasları belgeler ile yaşanmış hikayeleri anlatan geçmişten günümüze uzanan bir kitap olmuş. Davet edilmedik, edilseydik giderdim. Ben buraya takılmıyorum bile.

Benim hatırladığım kadarı ile Karasu’ya ait kitap geçmiş yıllarda Karasu’da Kaymakamlık görevini ifa ederken “Hızlı Akan Su Karasu” kitabını çıkartan Sayın İlker Gündüzöz’ün dışında bir kitap bilmiyorum. Zaten bu kitap farklı bir alanda değerlendirilebilir.

Benim bahsetmek istediğim Kocaali kitabını incelemedim ama Karasu’da tarih, gastronomi, kültür ve siyasi şahsiyetlerini içinde barındıracak kapsamlı bir çalışma hazırlanması gerekirdi. Bu alanda sadece birkaç kişinin çabası ile olacak iş değil. Bilgisi birikimi olan hafızasında yer tutmuş şu an yaşayan yaşlılarımız dahil bu çalışmaya katkı verebilir veya verebilirdi.

Çok merak ediyorum mesela bir tane coğrafik işareti aldığımız bir ürünümüz var mı? Limandere kavurması yolun mu gazabına uğradı, bilmem. Ama o işi Ferizli kaptı gitti gibi gözüküyor.

İlçemizin hem turizm alanında hem tarih ve kültür alanında derneklere ihtiyacı olduğu görülmektedir.

Uzunca bir dönemdir hep buradan bu tür isteklerimi dile getiriyorum. Bu bahsi geçen konular ile ilgili eksiklerin giderilmesi için STK ayağı şart. Yani tabiri caizse, olmazsa olmaz ama inşallah olur.

Kendinize iyi bakın.

Mutlu haftalar.