Köşe Yazıları

Günümüzün cilt problemleri ve sebepleri

 

Merhabalar bugün günümüzün insanı, teknolojinin olumlu kaynaklarından yararlanırken, kendinden, öz güveninden ve bedeninden götürdüklerinin maalesef hiç farkında değil, bazen bende dahil…

Bu olumsuzluklar nedir?

– Kapalı ortamda çalışmak.

– Suni hava solumak.

– Tüm gün bilgisayar karşısında olmak ve cep telefonu gibi radyasyon saçan cihazlarla meşgul olmak.

– Düzensiz, sağlıksız beslenmek, özellikle katkı maddeli gıdalar ve rafine şekerli tatlılar tüketmek.

– Hareketsizlik yani bedenini çalıştırmamak.

– Cilt temizliğinin ihmal edilmesi.

– Yanlış kozmetik ve kimyasal içerikli ürün kullanımı.

-Çok sayıda kozmetik ürün kullanıp, cildin yapısını bozmak.

– Dış etkenlerden de olumsuz bir şekilde etkileniyoruz. Hava kirliliği, güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmak gibi etkenler hem cilt problemlerinin çoğalmasına hem de vücut sağlığımızı olumsuz etkileyen problemler yaratmaktadır.

Günümüzde artış gösteren cilt sorunları nedir?

Son yıllarda cilt problemleri çoğaldı. Örneğin sivilce – akne, hassas kılcal damarlı cilt yapıları, güneş lekeleri ve çok erken yaşlanan cilt sorunları ile karşılaşıyoruz.

İlk sıralamada gençlerin kabusu olan ve çok büyük oranda artış gösteren sivilce – akne.

Sivilce – aknenin normal seyri

Gençlikte görünen sivilce, akne sebebi, kişilerin çocukluktan gençliğe geçiş döneminde yaşadıkları değişimlerdir. Fiziksel olgunluğu sağlayan hormonlar, yağ bezlerinde daha çok yağ üretimine neden olur. Bu fazla yağlar deri yüzeyine geçişi sağlayan kanallarda yoğunlaşmış yağ kütlesi nedeniyle tıkanır. Sivilce, aknenin temel nedeni tıkanmaktır.

Sivilce – akne nasıl gelişir?

Ciltte gözenekler tıkanma sebebiyle nefes alamaz ve dış etkenlerden ayrıca makyaj artıklarından yani toz, kirden siyahlaşır. Cildimizde gördüğümüz siyah noktalar, komedonlar oluşur ve bu komedonlar aknedir.

Sivilcenin akneye dönüşümü

Bakteriler, tıkanmış yağ bezlerinin üzerinden, kanalların içine sızarak tıkanmış olan yağ bezinde iltihaba yol açar ve iltihaplı sivilce, akneye dönüşür. Gençlerin de yaşadığı tipik gençlik sivilcesi – akne sebebi budur.

Güneş koruyucu kullanmanın cilt problemlerine etkisi nedir?

Güneş ışınları güçlü bir D vitamini kaynağı olup kemik sağlığı ve bağışıklık sistemi için oldukça önemlidir. Fakat güneş ışınları D vitamini ile beraber radyoaktif özellikte olan ve cilde zarar veren ultraviyole ışınları da içerir. Canlılığın yaşam kaynağı olan bu ışınlar maalesef cildimize karşı o kadar da nazik davranmaz. Derinin alt tabakasına etki ederek yaşlanma etkilerini arttırır ve uzun vadede cilt kanserine sebep olabilir.

Günümüzde özellikle gençlerimiz maalesef düzensiz, sağlıksız besleniyor ve katkı maddeli, hormonlu gıdalar tüketiyorlar. Hareketsizlikten dolayı vücutlarında stres yaratıyor ve son derece teknolojiye bağımlı yaşıyorlar. Bu bağımlılıklar da cilt problemlerini beraberinde getiriyor. Bunun yanı sıra cilt temizliğinin ihmal edilmesi, yanlış kozmetik kullanımı ve kimyasal içerikli ürün kullanımı. Sivilce, aknenin artış göstermesinin sebepleri olarak sıralayabiliriz.

Eğer hepsine dikkat ediyorum ama hala önünü alamıyorum sürekli olarak sivilceleniyorum diyorsanız, bunun sebebi ya şu an ergenlik dönemindesiniz ve bu durum geçici. Veya hormonel bir probleminiz var ve uzman bir doktorla görüşüp içten gelen bir sorun olup olmadığına baktırmalısınız. Şimdiden geçmiş olsun, hepinizin ışıl ışıl bir cilde sahip olmasını diliyorum. Haftaya bir sonraki konumuzda görüşmek, güzelleşmek üzere. Hoşça kalın…