EkonomiKarasuKocaali

Gözler fındık fiyatında

 

Karasu ve Kocaali’nin geçim kaynağı olan fındığın fiyatı henüz açıklanmadı. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılacak olan fındık alım fiyatının açıklanmasını üretici merakla bekliyor. 2019 yılında 17.00 TL olan fındık, 2020 yılında 22.50 TL’ye yükselmişti. Bu yıl ise 2 yılın ortalaması baz alındığının fındık fiyatının 27.50 TL’den az olmaması gerekiyor.

 

Beklenti 36 TL

Karadeniz fındık üreticilerinin hasat öncesi Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenecek olan fındık alım fiyatının açıklanması bekleniyor. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından yapılan son 2 yıllık alımlara göre, 26 Temmuz 2019’da Euro 6,35 TL iken fındık fiyatı 17.00 TL, 27 Temmuz 2020’de Euro 8,10 TL iken 22,50 TL olarak fiyat belirlenmişti. Buna göre 10.20 TL olan Euro fiyatı ve geçtiğimiz 2 yıl ortalama fiyat baz alındığında TMO’nun 50 randıman taban fındık alım fiyatının 27.50 TL’den az olmaması gerekiyor. Öte yandan Karadeniz’de başlatılan sosyal medya kampanyasında “Parola 36” ibaresi kullanılıyor ve fındık fiyatının 36 lira olması isteniyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bölge milletvekilleri ile bir araya gelerek fındıkla ilgili gelişmeleri görüştüklerini söyledi.

Stratejik ürün

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, “Fındık, ülkemizin en önemli tarımsal ürünlerinden birisidir. Dünya fındık üretiminin yüzde 65’i ülkemizde gerçekleştiriliyor. Ürettiğimiz fındığın yüzde 80’i ihraç ediliyor. Her yıl sağladığı 2 milyar dolar civarındaki ihracat geliri ile tarımsal ürün ticaretimizin en önemli ürünü olma vasfına sahiptir” dedi. Pakdemirli, bakanlık olarak fındık rekoltesinin tespitine yönelik illerde ekiplerin çalıştığını, il bazında rekolte ve maliyet tespit çalışmalarının devam ettiğini aktardı. İç ve dış piyasaları yakından takip ettiklerini vurgulayan Pakdemirli, “Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu sene de hasattan önce TMO fındık alım fiyatlarının açıklanması için çalışma yapıyoruz. Böylelikle arzın yoğun olduğu dönemde düşük fiyat oluşumlarının önüne geçmeyi hedefliyoruz” bilgilerini paylaştı.