Köşe Yazıları

Gidiyor gitmekte olan

 

AKP Karasu ilçe danışma meclisi toplantısı 2 yıllık aradan sonra 25 Mart Cuma günü Sosyal Gelişim Merkezi (SGM) Konferans Salonu’nu da yapıldı.

Neden partinin ilçe binası salonunda değil de (SGM)’de yapıldığını sorgulamayacağım. Belki de 2 yıllık aradan sonra coşkulu bir kalabalık bekleniyordu.

Ancak beklendiği gibi olmadı. Benim de bir zamanlar Mahalle Başkanı olarak görev yaptığım Ak Parti’nin İlçe Danışma Meclisi Toplantısı’nda o eski coşkulu kalabalıktan eser yoktu. Elbette bu duruma düşmesi çok düşündürücüdür. Ne acıdır ki, ne heyecan kalmış, ne de coşku!

***

250 kişilik Konferans Salonu’nda muhtarları ve birkaç özel davetliyi saymazsak parti teşkilatından ancak 80 civarında katılım olduğu görünüyor. Sadece Ak Parti’nin teşkilat kadrosu gelse salon büyük ihtimalle dolardı.

Şöyle izah edeyim: Ak Parti’nin,

Belediye Meclis Üyesi 14,

Yönetim Kurulu 20,

Kadın Kolları 20,

Gençlik Kolları 20,

Mahalle Başkanları 40

Ne yaptı? 114

Hadi bunun 20’si mazeretli olsun kalır 94.

Peki, koskoca iktidar partisini destekleyen binlerce üyesinden hiç gelen olmaz mı? En az 100 kişi de buraya getirilebilirdi.

Asıl en önemlisi; hemen hemen her Danışma Meclisi Toplantısı katılımına alıştığımız milletvekili yok. Hadi onu geçtim, Ak Partili Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı yok!

Nasıl olmuşsa İl Başkanı gelmiş.

Açıkçası görüntü Ak Parti’nin geleceği açısından hiç umut vermiyor. Belli ki bir yerlerde kopukluk var.

İlçe Başkanı Hasan Yavuzyiğit’ten kaynaklanan bir ilgisizlik olduğunu sanmıyorum. Hakkını vermek lazım, gereğince çalışıyor.

Peki, bu tepki kime?

Toplantıda bir kural koymuşlar.

Dilek ve temenniler konusunda talebi olanlar talebini yazılı olarak veriyor.

Yahu arkadaş; bir üye orada parti içi veya başka önemli bir konuda eleştiri veya öneri yapacak olsa birkaç satırlık kağıda nasıl sığdırsın?

Neyse bunu geçelim;

***

Konuşmalar bölümünde İl Başkanı ve Karasu Belediye Başkanı malum hizmetleri içeren ve 2023 Haziran ayında yapılacak Genel ve Cumhurbaşkanlığı seçiminin önemine değinen konuşmalar yaptı.

Bu konuşmalar eskiden olsaydı coşkuyla karşılanırdı. Şimdi birkaç cılız alkışla yetinilmesi dikkat çekti. Belki de göreve getirilenlerin atanmış olmasının da payı olabilir. Hakkını vereyim; eski kurucu İlçe Başkanı Tuna Eren’in konuşması diğerlerine göre daha çok alkış aldı. Sadece Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın arkasına sığınarak seçim kazanılmaz. Biraz kendinden de üzerine bir şeyler katmak gerekir.

İl Başkanı Yunus Tever’in konuşması özetle; 2023 Haziran ayında yapılacak olan Genel ve Cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik çalışmaların hızlandırılması ve her vatandaşın derdiyle ilgilenilmesi yönünde oldu.

Belediye Başkanı İshak Sarı’nın konuşması da genelde yapılan işlerle ilgiliydi. Hakkını vereyim, çalışmalarına fazla bir eleştiri getiremem.

Ancaak… Halktan kopuk olduğu konusunda eleştiriler çok var. Hele ki; Danışma Meclisi Toplantısı’nda bu konuyla ilgili yaptığı “Bizde bir moda daha var. Halkla ilişkiler diye tutturmuşlar, çay çorba ha ha ha ho ho ho… Halkla ilişkiler adı altında toplumu kandırma, ikiyüzlülük, sahtecilik, ağıza bir parmak bal çalma gibi bir algıdır tutturulmuş gidiyor. Belediye AVM değil, düğün salonu hiç değil!” şeklindeki açıklaması bence söylenecek söz değil.

Doğrudur. Belediye AVM değil, düğün salonu da değil ama orası halkın yeridir. Vatandaş gerekirse işini görmek için gelecek, gerekirse görülmeyen işi için seni görecek derdini anlatacak.

Şu sözüm kulağınıza küpe olsun:

Ne kadar hizmet yaparsan yap, halktan kopuk bir belediye başkanı kaybetmeye mahkumdur.”

Dolayısıyla bu konuşmalar gösteriyor ki Ak Parti’nin millete anlatacağı çok fazla hikayesi kalmamış. Sadece yapılan hizmetlerin varlığından bahsederek gönül kazanılmaya çalışılıyor.

Oysa milletin gönlünden uzaklaştıklarından haberleri yok. Dargınlarla barışmaya gönül almaya hevesleri yok. Vatandaş ister Ak Partili, ister başka partili olsun, ekonomik yönden burnundan soluyor. Esnafın durumu da pek iyi değil. Esnafın durumunu soran yok!

Toplantıya ilgi gösterilmemesi ve gelenlerin de heyecanını yitirmesini buna bağlıyorum.

Seçim atmosferine girildiği bu dönemde danışma meclisi toplantısı böyle mi olmalıydı?

Kabul edelim ki; Karasu ve Sakarya genelinde Ak Parti’nin bir ağırlığı var ve bu giderek aleyhine işliyor.

Bu nedenle toplantının özetini şöyle açıklayayım:

Gidiyor gitmekte olan!