Gençlere örnek proje

 

Uzun yıllar İstanbul’da çalıştıktan sonra yaklaşık bir yıl önce Kocaali’ye dönen genç girişimci Hüseyin Tan, arabasını sermaye yaparak kurduğu istiridye mantarı üretim tesisi ile yatırım planı yapan Kocaalili gençler için örnek bir projeye imza attı.

 

HEDEFİ BÜYÜK

İstanbul’da uzun yıllar fuar ve reklamcılık sektöründe çalıştıktan sonra, yoğun iş temposu ve salgın sürecinin olumsuz etkileri nedeniyle işini bırakıp yaklaşık bir yıl önce ilçeye dönen 32 yaşındaki Kocaalili girişimci Hüseyin Tan, aracını sermaye yaparak kurduğu istiridye mantarı üretim çiftliği ile yatırım planı yapan gençler için örnek bir projeye imza attı. Yaklaşık iki ay önce temelini attığı çiftliği kısa sürede faaliyete geçiren Hüseyin Tan 35 gün süren üretim süreci sonunda ilk ürün olarak 2500 kilogram mahsul aldı. İlçe içerisinde satışlara başlayan Tan, işini büyüterek ülke genelinde satış yapmayı hedefliyor.

BİTKİLERE MERAKLIYIM

Yoğun iş temposu ve stresli şehir hayatına salgın sürecinin de eklenmesiyle işini bırakarak doğup büyüdüğü yer olan Kocaali’ye döndüğünü belirten Hüseyin Tan “2009 yılında memleketimden ayrılarak İstanbul’da fuar ve reklamcılık hizmeti veren bir şirkette çalışmaya başladım. Çalıştığım iş iyi olmasına rağmen kalabalık ve şehir ortamı beni oldukça bunalttı. Sabahtan akşama kadar sürekli koşturmaca içinde robot gibiydim. Ailemden ve sevdiklerimden uzak bir şekilde nereye kadar gidebilirim derken İstanbul’dan ayrılıp memlekete dönmeye karar verdim. Çocukluğumdan beri doğaya ve bitkilere olan merakım, küçük bir araştırmadan sonra beni istiridye mantarı üreticisi olmaya zorladı” dedi.

ARABAYI SERMAYE YAPTI

İstiridye mantarı üretmek için karar sürecinde sermaye sahibi olmadığını ve aracını satarak elde ettiği sermaye ile işe başladığını belirten Hüseyin Tan “Bu işe başlarken cebimde 5 kuruş yoktu. Yapacak olduğum yatırımı göz önüne aldığımda tek çıkar yolum arabamı satmaktı. Arabamı satarak gerekli olan malzemeleri aldım ve mantar üretim çadırımı kurdum. 35 gün içerisinde 10 ton kompost ile 2,5 ton mahsul elde ettim. İlçe içerisinde de satışlarımıza başladık. İşimi büyütüp yeni üretim çadırları kurarak piyasaya girmek ve ülke genelinde satış yapabilecek servis ve hizmet ağını kurmayı hedefliyorum” ifadelerini kullandı.

ÖRNEK OLMALI

Öte yandan Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar da girişimci Hüseyin Tan’ı hem makamında ağırladı hem de üretim çiftliğinde ziyaret ederek proje ile ilgili bilgi aldı. Projenin yatırım planı yapan gençlere ışık olması açısından önemli bir çalışma olduğunu belirten Başkan Acar “Salgın hastalık kısıtlamaları nedeniyle İstanbul’daki işini tasfiye ederek Kocaali’ye dönüş yapan Hüseyin Tan kardeşim; kiraladığı küçük bir alanda, teknolojinin nimetlerinden de faydalanarak, topraksız tarım yöntemiyle İstiridye Mantarı üretimine başladı. İlk hasadını yapan girişimci kardeşimi, diğer gençlerimize de örnek olması dileğiyle tebrik ediyor, bereketli kazançlar diliyorum” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.