SUBÜ öğrencilerinden atak

 

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Sapanca Meslek Yüksekokulu Medya ve İletişim Bölümü öğrencileri Haber Toplama ve Yazma Teknikleri dersinde ödev olarak haber yazarak mesleğe giriş yaptı.

 

GENÇ GAZETECİLER GELİYOR

SUBÜ öğrencileri uzaktan eğitim derslerinde edindikleri teorik bilgileri kağıda dökerek haber toplama, haberin niteliği, habercilik eğitimi konusundaki bilgilerini uygulamaya geçirdi. Her hafta derste haber inceleyen ve yazmayı deneyen gençler bu kez kendi haberleri için klavye başına geçti. Başta yola bir haber yazma ödevi ile çıkan öğrenciler, öncelikle kendi illerindeki sorunlar olmak üzere ülkeyi ilgilendiren farklı konularda haber yazarak yerel ve ulusal basında yayınlatma başarısını gösterdi. Ders kapsamında yazılan ve basında yayınlanan haber sayısı elliyi geçti.

DİKKAT ÇEKTİLER

Pandemi döneminde kitap satışları, asgari ücret, kadına yönelik şiddet, eylemleri, hava kirliliği, kuraklık, madde bağımlılığından, stresin vücuda etkisi, trafik, uzaktan eğitim, şifalı bitkilere kadar farklı konularda haber yazan genç gazeteciler haberlerinde kendi fotoğraflarını kullandı. Her biri meraklı, araştırmayı seven gençler toplumsal meseleleri kendilerine özgü bir biçimde ifade ederek kamuoyunun dikkatini çekmeyi başardı. Haber yazdırarak mesleğe adım atmalarını sağlayan Öğretim Görevlisi Zuhal Erol’a ve kendilerine destek veren gazete sahibi, haber müdürlerine teşekkür eden gençler, ilk haberlerindeki imzalarının haklı gururunu yaşıyor. Esra Solmaz

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.