Geleceğimizi korumalıyız

Geleceğimizi korumalıyız

Dünya Sulak Alanlar gününde Doğa Koruma Milli Parklar programının bu yıl merkezi doğa harikası Acalar Longozu olarak belirlendi. Acarlar Longozunun Türkiye’nin gözbebeği olduğunu belirten Başkan Yüce, “Amacımız insanlara sulak alanların önemini bir kez daha hatırlatmak ve bu alanları korumanın geleceğimizi korumak olduğunu ortaya koymaktır” dedi.

Sulak alanlar iyileştirilmeli

Doğa Koruma Milli Parklar programının bu yıl merkezi doğa harikası Acalar Longozu olarak belirlendi. Programda Sakarya Büyükşehir Beledi Başkanı Ekrem Yüce, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Kadir Çokçetin, Sakarya Vali Vekili Ersin Emiroğlu, Doğa Koruma ve Milli Parklar İstanbul 1. Bölge Müdürü Fahrettin Ulu, Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, Kaynarca Belediye Başkanı Murat Kefli, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı yer aldı. Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin yenilediği Longozda, Türkiye’deki tüm sulak alanların iyileştirilmesi için önemli mesajlar verildi.

Türkiye gezip görmeli

Sakarya’nın değil, Türkiye’nin gezilip görülmesi gereken turistik noktalarından biri olan Acarlar Longozunun her yıl yüzlerce göçmen kuşun uğrak noktası haline geldiğini belirten Yüce, “Tüm dünya genelinde nadir görülen tabiat alanlarından bir tanesi Sakarya’da yer alıyor. Büyükşehir tarafından tesislerin inşası, yürüyüş alanlarının uzatılması ve turizme açılmasıyla Türkiye’nin gözbebeği olan Acarlar Longozu Tabiat Parkı ülke ve dünya için çok önemli. Amacımızın insanlara sulak alanların önemini bir kez daha hatırlatmak ve sulak alanları korumanın geleceğimizi korumak olduğunu bir kez daha ortaya koymaktır.” ifadelerini kullandı.

Önemli bir görev

Tek parça halindeki en uzun longoz olan Acarlar Longozu son düzenlemelerin ardından adeta doğal cennet olan alanlarını açtığını belirten Yüce, “Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak devraldığımız Acarlar Longozunda yöresel ürün satış merkezi, hediyelik eşya ofisi, konferans ve tanıtım merkezi inşa edildi. Longozun kalbinden geçen ahşap yolun mesafesi uzatıldı. Şu anki haliyle şehrimizden ve çevre illerden yoğun ilgi görmektedir. İyi bir gelecek doğanın ve suyun korunmasıyla mümkün ve insana çok önemli bir görev düşüyor” dedi.

Sadece beşi Sakarya’da

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Kadir Çokçetin, “Suyun toprakla buluştuğu her yerde bolluk bereket bulunur” dedi. Öte yandan Vali Vekili Ersin Emiroğlu da söz alarak, “Su hayatın başlangıcıdır. Böyle değere sahip ülkemizde 105 yer var ve 5’i Sakarya’mızda bulunuyor. Bu alanları korumak amacıyla yapılan her çalışmayı çok değerli buluyorum” ifadelerini kullandı.

İnsanlara büyük göre

Tabiatın artık büyük tehditlerle karşı karşıya kaldığını ve bu noktada insana büyük bir görev düştüğünü ifade eden Yüce, “Biz insanoğlunun yaşam şekilleriyle var ettiği kimyasal kirliliklerin, sera gazların ve karbon ayak izlerin artmasıyla çevremize büyük ölçüde zarar veriyoruz” İfadelerini kullandı. Programın sonunda Milli Parklar Genel Müdürü Çoktekin ile doğal alanların korunması noktasında istişarelerde bulundu. Ayrıca törende ‘sulak alanlarımız ve biyolojik çeşitliliğimiz’ isimli resim yarışmasında kazananlara ödül takdim edildi. Başkan Yüce ve protokol üyeleri, Longozda yeşilbaş yaban ördeklerini doğaya saldı.

Yüce ve protokol üyeleri, Longozda ‘yeşilbaş’ yaban ördeklerini doğaya saldı.
Yüce, tabiatın artık büyük tehditlerle karşı karşıya kaldığını belirtti.