GündemKarasuKocaaliSakaryaSiyaset

Başkandan korkuyorum

Başkandan korkuyorum

Karasu Mahalle Muhtarı Özcan Albayrak ve Yeşilköy Muhtarı Eyüp Dinç tarafından Doğa Kulüpte Pazartesi günü düzenlenen kahvaltı programında bazı mahalle muhtarlarının mahalle statüsünden kırsal mahalle statüsüne geçmek için başvuruda bulunmaması tartışmaya sebep oldu. Albayrak, “Karasu Belediye Başkanından korkuyorum” dedi.

Vatandaş kazanacak

Türkiye’deki büyükşehirlerin sınırları içindeki köylerin statüsü, 12 Kasım 2012’de çıkartılan bir yasayla mahalleye dönüştürüldü. Köylerin mahalleye dönüştürülmesiyle birlikte köy tüzel kişiliğinin ortak mallarının, meralarının mülkiyeti bağlandıkları belediyelere geçti. Köyde yaşayan vatandaşlar su faturalarını merkez mahalle bazında ödemek zorunda kaldı.

16 Ekim 2020’de Resmi Gazete’de yayımlanan bir kanunla mahalleye dönüştürülen köy ve beldelere kırsal mahalle statüsü verilmesinin önü açıldı. Yeni düzenleme ile mahalleye dönüştürülen köylerin kırsal mahalle statüsü kazanması için bağlı bulunduğu belediyeye resmi başvuruda bulunmasını gerektiriyor.

Birlikte hareket etmeliyiz

Pazartesi günü Doğa Kulüp’te Karasu Paralı Mahalle Muhtarı Özcan Albayrak ve Yeşilköy Muhtarı Eyüp Dinç tarafından kahvaltı programı düzenlendi. Programda bazı mahalle muhtarlarının mahalle statüsünden kırsal mahalle statüsüne geçmek için başvuruda bulunmaması tartışmaya sebep oldu. Muhtarların kendileri arasında istişare etmesi amacıyla programın düzenlendiğini belirten Albayrak, “40 mahalle muhtarı olarak birlik beraberlik içerisinde hareket etmeliyiz. Sorunlarımızı bir arada çözmek için mücadele veriyoruz” dedi.

Muhtarlar arada kalıyor

Mahalle Muhtarlarının birçok konuda zor durumda kaldığını belirten Karasu Muhtarlar Derneği Başkanı İsmail Hakkı Topaloğlu, “Mahallelerin kısal mahalleye geçmesi konusunu Cumhurbaşkanımız yakından takip ediyor. Kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemeliyiz.

Kırsal Mahalle olunması için vatandaşlar dilekçe verebilir. Biz hep arada kalıyoruz. Karasu Belediye Başkanımız devleti temsil ediyorsa kırsal mahalleye geçen mahallelerimize hizmet verecek. Bütün muhtarlarla birlik olarak dilekçe vermeliyiz” ifadelerini kullandı.

Bize hesap sorarlar

Kırsal mahalle statüsüne geçmek için dilekçe veren mahalle muhtarlarının dilekçelerini geri çektiğini belirten Ortaköy Mahalle Muhtarı İsmet Turan, “Eğer birlik olacaksak kırsal mahalle statüsüne geçmek için ilk dilekçeyi Muhtarlar Dernek Başkanımız İsmail Hakkı Topaloğlu’nun vermesi gerekiyor. Topaloğlu dilekçe vermediği için muhtarlarımız çekiniyor. Muhtarlarımızın birçoğu dilekçelerin geri çekti. Karasu Belediyesi köye geçildiği takdirde bizlerden desteklerini esirgerse halkımız bize hesap sorar. Muhtarlarımız bu sebeple dilekçe veremiyor” dedi.

Dilekçe veremem

Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı’nın mahalle statüsünden kısal mahalle statüsüne geçen mahallelere destek vermeyeceğini belirttiğini iddia eden Karasu Paralı Mahalle Muhtarı Özcan Albayrak, “Karasu Belediye Başkanının kabul etmediği bir genelgeyi ben nasıl dilekçe olarak vereyim. Belediye mahalleden çöpü dahi almasa mahalleli benim kapımı çalar. O dilekçeyi kesinlikle veremem. Belediye başkanından korkuyorum. İshak Sarı’dan korkmamın sebebi ise mahalle halkımızın hizmetlerden yararlanamaması” dedi.

Muhtarların dilekçe vermemesi tartışmaya sebep oldu.
Albayrak, Belediye Başkanından korktuğunu belirtti.
Topaloğlu, tüm mahalle muhtarlarının dilekçe vermesi gerektiğini belirtti.