Direk’ten TMO eleştirisi

Direk’ten TMO eleştirisi

Fındık fiyatlarının tırmanışa geçmesinin hemen ardından Toprak Mahsulleri Ofisi’nin piyasaya fındık sürdüğünü söyleyen Gelecek Partisi Karasu İlçe Başkanı tepki gösterdi. Direk, TMO’nun yabancı firmanın oyunlarına alet olduğunu söyledi.

Fiyatlar yükselirken

Piyasada son birkaç haftada yükselişe geçen fındık fiyatları bir anda 4 liradan fazla düşüşe geçti. Fındık fiyatındaki bu gerilemenin Toprak Mahsulleri Ofisi’nin piyasaya fındık sürmesi olduğunu söyleyen Gelecek Partisi Karasu İlçe Başkanı Salim Direk, “Bir devlet kurumu Türkiye Cumhuriyeti’nin tarımına ve üreticisine karşı bir oyuna alet olamaz. Fındık serbest piyasada 64-65 liradan alıcı bulurken, üreticiden 53-55 lira bandında fındık alan TMO, 2021 fındığı için 58 TL, 2022 fındığı için 61 TL’den fındık satışı yapılacağını açıkladı. Bu kabul edilemez bir durumdur. Herkes şunu bilmelidir, yapılan bu satış, fındık piyasasını tekelinde tutan yabancı bir şirketin piyasadan ucuz ürün toplamasına yaramaktadır” dedi.

Değersizleştiriliyor

“Ülkemizin en önemli ihraç kalemlerinden biri olan fındığa değer katmak yerine değersizleştirenlerin bu hatadan hemen dönmesini bekliyoruz” diyen Direk, “Bu satış kararı son günlerde hızla artan fındık fiyatının önünü kesmektir. TMO bir kurumdur ve Ferrero’nun yolundan gidemez. Fındık üreticileri bu oyunlardan bıktı. Fındığın azaldığı zamanlarda fiyatta yukarı hareketin önünü kesmek için piyasaya satış kararı alarak fındık sürmek de ne demek” ifadelerini kullandı.

Haksızlık yapılıyor

Fındık üreticisinin emeğinin gasp edildiğini söyleyen Başkan Direk, “Bu kararla fındık üreticisine haksızlık yapıyorsunuz. Bu açık açık fındık üreticisine TMO eliyle yapılan bir zulümdür. Gelecek Partisi olarak TMO’yu ve Tarım Bakanlığı’nı derhal bu kararı gözden geçirmeye ve hızlı bir şekilde bu hatadan dönmeye davet ediyoruz. Bir devlet kurumu Türkiye Cumhuriyeti’nin tarımına ve üreticisine karşı bir oyuna alet olamaz. Yapılan bu iş üreticiye büyük haksızlıktır. Yapılan bu işle fındık fiyatını ucuzlatanları, üreticinin alın terini çalanları, üreticinin cebinden alıp yabancı bir şirketin kasasını dolduranları karasu halkı da fındık üreticisi de affetmeyecektir” diye konuştu.

Salim Direk, fındık fiyatının gerilemesinden TMO’yu sorumlu tuttu.