Köşe Yazıları

Futbol ve insan ilişkisi

Futbol ve insan ilişkisi

Ülkemizde ve Dünyadaki gelişmekte olan bazı ülkelerde futbol oyununda, futbolcuları kurulmuş makina gibi görmekteler ve mekanik bir aletmiş gibi değerlendirmektedirler.

Onları biyonik adam gibi görüyorlar. Yani futbolcularında senin benim gibi birer insan olduklarını unutuyorlar maalesef.

Haliyle mekanik bir alet gibi gördüklerinden kapasitelerinin çok çok üstünde performans bekliyorlar.

Oysa futbolcunun futbol donatılarına yaklaşım ve futbolun doğası gereği değişik karakterde, özelliklerde ve oyunculuk yapısındaki oyuncular ile oynanan kolektif bir oyundur.

Değerli okuyucular her oyuncu birbirinin kopyası olmadığı gibi ayrıca birçok farklılıklar içerirler.

Altyapılardan başlayarak ele alacak olursak, bilhassa on üç yaş üstündeki oyunculara eğitsel destek verilecekse, bu destekler sadece hunilerle, slalom çubuklarıyla, duvara çalım attırarak, topa vurdurarak, yapılan kapalı beceri teknik çalışmalar yeterli değildir.

Bilmemiz ve bilinmesi gereken futbol; futbolcuların birbiriyle topa karşı etkileşerek oynadıkları açık beceri bir oyundur. Yani temas oyunudur.

Alt yaş guruplarına yönelik kapalı beceri çalışmalar uygun antrenman aparatları kullanılarak sekiz on yaş aralığında ağırlıklı olarak yapıldığında oyuncunun top ile uyumunda ve teknik temel kapasitesi ile bireysel donatılarının oluşumunda yüksek fayda sağlayacaktır.

On bir on iki yaş döneminde ise, hem kapalı beceri hem açık beceri antrenman planlamalarının yaşın gereksinimlerine ve ihtiyaçlarına dönük antre edildiğinde ilk yetişkinlik dönemi olan on üç yaş geçiş dönemi kabul edilerek on dört -on beş yaş büyük alanda yetişkin futbolunun altyapısı oluşturulmuş olacaktır.

Burada temel unsur çocuk ve genç oyuncuyu önce bir insan olarak değer kabul etmektir.

Daha sonrası ise futbolcunun anatomik yapısını, bu yapıyı hareket ettiren biyomekanik unsurları, hareket eden bu yapının biyomotorik işleyişte, enerji ve kimyasal işleyişini ve düşünen, uyaranları duyu reseptörleriyle algılayıp yorumlayan bir psikolojisinin olduğunun farkına varmaktır.

Akabinde futbol alanındaki teknik, taktik, biyomotorik, bilişsel, zeka ve sosyokültürel kavramları da futbolun doğasına uygun işlenmeli ki oyuncuların gelişimi sağlanabilsin.

Bilenler bilirde, bilmeyenlere bir kez daha hatırlatalım.

Futbol bireysel değil kolektif bir oyundur.

Bireysellik adı altında bilhassa on iki yaş üstündeki oyunculara yaklaşım ve davranışlar ile yapılan uygulamalar daha titiz araştırılmalı ve planlanmalıdır.

Çağdaş futbolda oyuncunun anatomi, biyomekanik, fizyoloji, psikoloji, gibi temel kavramları bilimin ışığında, teknolojiden yararlanıp, çok iyi anlayıp tanınarak, oyuncunun teknik, taktik, biyomotorik ve diğer futbolculuk donatılarıyla örtüştürülüp destek olunurken, alanında uzmanlar ile yapılacak bir konsensüs neticesinde oyuncuya özel çıkacak reçete ile oyuncunun ihtiyaçları netleştirilmelidir.

Oyuncuların anatomisi, biyomekaniği, fizyolojisi, psikolojisi, futbolun doğasındaki ihtiyaçları ile oyuncuya özelde bütünleştiğinde, emin olun ortaya yüksek performanslı oyuncular çıkacaktır.

Yazının başında da hatırlatma yaptığım gibi yine aynı hatırlatmayı yaparak diyorum ki, özel de futbolcular, genel de bütün sporcular önce insandır daha sonra sporcudur yahut yine özelde futbolcudur.

Onları birer mekanik alet gibi görmek onlardan insanüstü verim beklemek anca bilgisayar oyunlarında olur ve onlarda bir iki tuşa dokunarak yönlendirilir, yani sanaldır.

Oysa gerçek hayatta sporcular insandır insan değerli antrenörler yöneticiler farkına varın artık…

Sağlıcakla kalın selam ve dua ile.