Fundux’un üçüncü deposu yükseliyor

 

Karasu Paralı Mahallesi’nde 2013 yılında kurulan örnek teşkil eden S.S. Kuzey Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Fundux markası ile faaliyetlerine devam ediyor. Kooperatif Başkanı Özgür Uğur, “Kabuklu fındık alım üçüncü depomuz ve kurutma tesisimizin çalışmaları devam ediyor. Bin tonluk kabuklu fındık depomuz ve günlük 20 ton kapasiteli fındık kurutma birimimiz bütün çiftçilerimize hayırlı olsun” dedi.

 

2013’TEN BUGÜNE

Karasu Paralı Mahallesi’nde 2013 yılında kurulan örnek teşkil eden S.S. Kuzey Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Fundux markası ile faaliyetlerine devam ediyor. Başkan Özgür Uğur, “Kooperatifimiz 2013 yılında kuruldu. Eski köy kahvesinde başladığı kabuklu fındık alımı ile ilk ticari faaliyetimizi gerçekleştirdik. 2014 yılında ilk fındık depomuzun inşaatı, takip eden 2015 ve 2016 yıllarında ikinci kabuklu fındık depo inşaatımızı ve son olarak 2022 yılında üçüncü kabuklu fındık depo inşaatımızı tamamlayarak 1500 tonluk depo kapasitesine ulaşmış ve fındıkta emanet kavramını kendi üreticilerimiz adına ortadan kaldırmaya yönelik hedeflerimizi gerçekleştirmiş bulunmaktayız” ifadelerini kullandı.

FINDIK KURUTMA

2015 yılında günlük 20 ton kabuklu fındık kurutma tesisimizi oluşturarak, yağışlı sezonlarda üreticilerimizin fındık kurutma sorununa çözüm olacak faaliyetimizi tamamladık” diyen Başkan Uğur, “​Bizim kooperatif olarak amaçlarımızdan biri de üreticilerimizi en karlı hale getirecek uygulamalar yapmaktır. Bunun sadece satış ile olmayacağı kanaati ile üyelerimizi bilimsel anlamda sürekli canlı tutacak ve destekleyecek eğitim, toprak analizi ve hammadde tedariği çalışmalarımız kuruluş tarihimizden günümüze halen sürmektedir. Her yıl 80-90 adet toprak analizi, her yıl tekrar eden gübreleme, budama gibi fındık tarımı etkinliklerimiz ile üreticilerimizi konuda her zaman bilgili tutmaya çalışmaktayız” diye belirtti.

MARKA TESCİLLİ

Başkan Özgür Uğur, kooperatifin kuruluşunun asıl amacını da anlattı. Uğur, “Tarlada üyelerimizin ürettiği fındığı son tüketiciye ulaştırmak ve dolayısı ile son mamul ve fındık alanında bir marka olmaktır. Bugüne kadar yaptığımız bütün çalışmaların temeli bu yöndedir. Bu çalışmalarımız neticesinde ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA)’nın da destekleri ile 2021 yılında kurulumunu bitirdiğimiz fındık kırma ve kavurma ünitemizden artık Fundux markası ile tarlada kendi ürettiğimiz fındığımızı yine bütün inşaatını ve kurulumunu üreticilerimiz ile beraber yaptığımız işletmemizde ve yine aynı zamanda üreticilerimiz olan işletme çalışanlarımız ile birlikte son tüketiciye sunmaktayız” dedi.

FINDIĞA DEĞER KATMAK

Kooperatif Başkanı Özgür Uğur, “S.S. Kuzey Tarımsal Kalkınma Kooperatifi olarak bin 500 tonluk kabuklu fındık deposu ve yıllık bin ton fındık işleyecek kırma, kavurma tesisi, kurutma birimleri, verime yönelik bilimsel çalışmaları, hammadde tedariği ile bütün üretici ve tüketicilere hizmet etmekten mutluluk duymaktayız. Bizler kendimize hedef olarak koyduğumuz, ulusal hatta uluslararası bir marka olmak yolunda emin adımlar ile yolumuza devam etmekteyiz. Amacımız, onlarca yıldır yöremiz insanına, yaşamımıza, bütün ekonomik faaliyetlerimize kaynak sağlamış, ülkemiz ve bizler için çok büyük öneme sahip olan fındığa değer katmaktır” şeklinde konuştu.