KarasuSakarya

Fısıltı Gazetesi

İspiroğlu da dahil edildi

Karasu Belediyesi yan kuruluşu olan KARSAŞ’ı zimmete para geçirmek ve görevi kötüye kullanmak suretiyle zarara uğratmak iddiasıyla iki yöneticinin Sakarya 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına 23 Mart ayında devam edileceği öğrenildi.  KARSAŞ hesaplarında görülen ancak kasada bulunmayan 1 milyon 200 bin lira civarında paranın yanı sıra bazı çeklerin de kaybolduğu ileri sürülerek dönemin Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu’nun da dava dosyasına dahil edildiği belirtildi. Öte yandan mevcut KARSAŞ yönetimi de dava sürecini yakından takip ettiklerini belirtti. Konu Karasu kamuoyu tarafından da ilgiyle takip ediliyor.

 

Hamsiye hasret kaldık

Hamsi avlanma yasağının ikinci kez uzatılması balıkçı tezgahlarını boş bıraktı. Mevsimsel olarak bu ayların balığı olan hamsi yasağı nedeniyle balıkçı esnafının da önemli maddi kaybının olduğu belirtildi. Yasağın 28 Ocak tarihinde sona ereceği ancak istenilen boya gelmemesi halinde yeniden 10 gün daha uzatılacağı belirtildi. Vatandaşlar da hamsi yasağı nedeniyle alım gücü en uygun deniz ürünü olan hamsiden mahrum olarak yasağın bir an önce sonlanmasını umut ettikleri kaydedildi.

 

Türkali-1 tamam

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının (TPAO) Twitter hesabından yapılan paylaşıma göre, Fatih sondaj gemisi Türkali-1 kuyusunda 3 bin 920 metre derinliğe kadar sondaj yaptı. Sakarya Gaz Sahası’ndaki doğal gaz keşfinden sonra sondajı yapılan ilk derin deniz tespit kuyusu olan Türkali-1’deki çalışmalar 77 günde başarıyla tamamlandı. Fatih sondaj gemisi, 2 Kasım 2020’de ulaştığı Türkali-1 kuyusundaki sondajına 5 Kasım’da başlamıştı.

 

Fındıkta hareketlilik

2021 yılına TMO tarafından açıklanan 22.5 liranın altında başlayan fındıkta geçtiğimiz hafta yukarı yönlü hareketlilik yaşandı. Fındık fiyatları geride kalan hafta Sakarya’da 23 liraya kadar yükseldi. Akçakoca’da ise fındık fiyatları 25.33’ü gördü. Fiyatın bundan sonraki seyrinin ne olacağı belli değil. Ama geçmiş yıllarda yukarı yönlü hareketlilik birkaç ay daha devam ediyordu.

 

Kendilerini ihbar ettiler

Uzunca bir süreden sonra kar sevinci yaşayan vatandaşlar kendilerini sokaklara attı. Ancak sokağa çıkma yasağının devam ettiği saatlerde sokağa çıkanlar bununla da yetinmeyip bu durumu sosyal medya hesaplarından da paylaştı. Sokağa çıkma yasağının devam ettiği süre içinde sokakta zaman geçiren kişiler arasında yönetici statüsünde kişiler de bulunuyordu. Yaşanan sevincin yasağa rağmen paylaşılması, kar görünce sosyal statünün unutulması olarak yorumlandı.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir