Fısıltı Gazetesi

Fısıltı Gazetesi 689

Yaz bitti

Ekim ayının gelmesi ile birlikte yaz ayları resmen sona ermiş oldu. Eylül sonuna kadar devam eden Perşembe pazarı uygulaması bu aydan itibaren sonlanmış oldu. Ayrıca bilindiği gibi geçen aydan itibaren eczaneler çift değil tek nöbete dönmüştü. Yani geceleri ve pazar günleri iki değil tek eczane nöbet tutmaya başlamıştı. Bu aydan itibaren ise eczaneler artık hem tek nöbet tutacak hem de cumartesi günleri açık olmayacak. Kışın etkileri daha fazla hissedilmeye başlanacak.

 

Hem tüplü hem benzinli

Karasu’da pazartesi günü uygulanan yıkım sırasında işletme sahibi ekiplerin önüne geçti. İşlemi durdurmak için boynuna piknik tüpü bağlayan işletme sahibi üstüne de benzin döktü. Olası bir faciayı ise sağduyu önledi. Ekipler aldıkları emri uygulamak zorunda olduklarını söyledi. Bunun ardından yıkım işlemi başladı. Şükür ki yıkım bir can yanmasına neden olmadı.

 

Yol çizgileri çizilecek

Karasu’da yeni yapılan yolların çizgileri çizilmeye başlanacak. Başkan İshak Sarı Karasu Belediye Meclisi’nde yol çizgileri ile bisiklet yoluna dair çizgilerin elden geçirileceğini ve bu şekilde trafik akışının daha sağlıklı olacağını söyledi. Sarı, yollarda çizgilerin yanı sıra yönlendirme oklarının da bulunacağını, bu şekilde ters yönde gidenlerin artık kurallara daha fazla riayet edeceğini söyledi.

 

Akıllıca yanıt

Karasu Belediye Meclisi’nde Mehmet Çatalbaş’ın beton santrali ile ilgili sorusuna Başkan İshak Sarı akıllıca bir yanıt verdi. Çatalbaş, beton santralinin iki yılı aşkın bir süredir ruhsatsız çalışmasından dolayı bir ceza kesilip kesilmediğini sordu. Sarı ise “Biz kamu adına gerektiği kadar istifade ettik” yanıtını verdi. Bu yanıt “ceza verdik” anlamına da geliyor “vermedik” anlamına da…

 

38 bin lira çıkmış doğru mu

Karasu Belediyesi müfettiş denetiminden geçti. Bu denetimde 6. kademede bulunması gereken bir memurun 1. kademeden maaş aldığı ortaya çıkmış. Bununla ilgili değerlendirmede 38 bin lira kamu zararı çıkmış ve bunun tazmin edilmesi istenmiş. Bu bilginin ne kadar doğru olduğunu bilmiyoruz. Ödenirse doğrudur ödenmezse değildir.

 

Komisyon kararları gösterilmeli

Karasu Belediye Meclisi’nde İmar Komisyonunda gelen kararlar izleyenlere gösterilmeden “komisyondan geldiği şekliyle” denilmek süratiyle oylanıyordu. Bu duruma itiraz eden Karasu Belediye Meclis Üyesi Mehmet Çatalbaş, maddelerin tek tek gösterilmesini rica etti. Başkan Sarı ise, gündem ve eklerinin tüm belediye meclis üyelerine gönderildiğini söyleyerek oylamaya geçti. Her partinin komisyonda üyesi bulunduğunu da söyleyen Sarı, yeniden gösterilmesinin zaman kaybı olacağını söyledi. Ancak Mustafa İngenç’in komisyon toplantısına katılamadığını ifade etmesi ve gösterilmesini rica etmesinin ardından alınan kararlar slaytlar halinde gösterildi. Biz de komisyon kararlarının açıklanarak oylanmasının izleyenler açısından işe yarayacağını düşünenlerdeniz. Ama gene de büyükler daha iyi bilir tabi.