Gündem

Fısıltı Gazetesi

Karasu ile ilgili iki madde

13 Eylül Pazartesi günü Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Gelişim Merkezi’nde gerçekleşen 61 maddelik Olağan Meclis Toplantısı’nda Karasu’yla ilgili 2 madde gündemde yer aldı. 7. ve 32. madde Sakarya Büyükşehir Meclisi’nde gündem oldu. Karasu Belediye Meclisi’nde görüşülüp karara bağlanan bir itiraz onaylanırken, daha önce onaylanan Karasu Sahil Kesimi 1/5000 ölçekli İlave Nazım İmar Planına ilan-askı süresi içerisinde Sakarya Büyükşehir Belediyesine yapılan 32 adet itirazın ve Karasu Belediye Başkanlığından 28.07.2021 tarih ve 9033 sayı ile iletilen 31 adet itiraz dilekçesinin görüşülmesine ilişkin 02/09/2021 tarih ve 21790 sayılı yazısı ilgili komisyona havale edildi.

 

Cankurtaranlar bitiyor

Karasu ve Kocaali sahilinde görev yapan Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı cankurtaran ekiplerinin görev süresi sona eriyor. Bu hafta içinde sahildeki gözetleme kuleleri kaldırılacak. Ayın 15’i itibarıyla da cankurtaran işi resmen sona ermiş oluyor. Karasu sahilinde bundan sonra denize girecek olanlar çok daha dikkatli olmak durumunda.

 

Ölüm yolunda çalışma

Karasu’da pek çok cana mal olan Liman Kavşağı ile Küçük Sanayi Sitesi arasında kalan bölümde çalışma başlatıldı. Yoldaki asfalt kazıması tamamlandı. Kazıma çalışmasının ardından yolun duble hale getirilmesi ve yükseltilmesi planlanıyor. Çalışmanın ne kadar süreceği konusunda ise açıklama yapılmadı. Ancak çalışmaların tamamlanmasının ardından trafik kazalarının büyük oranda azalması ümit ediliyor.

 

Yerde mi tepinseydim

Geçtiğimiz Cuma günü saat 17.00 sularında Karasu Terminal- Liman seferi yapan şehiriçi minibüs sürücüsünün bir yolcuya karşı davranış biçimi tepki çekti. Verilen bilgilere göre yağmurlu bir günde Essen Market önündeki durakta bekleyen vatandaş elindeki şemsiye ile minibüs sürücüsüne “dur” işareti yaptı. Ancak sürücü vatandaşın dur işaretini fark etmeden yoluna devam etmeye başladı. Bunun üzerine vatandaş sürücünün dikkatini çekmek üzere yola doğru çıkarak elindeki şemsiyeyi salladı. Muhtemelen araçtaki yolcuların da uyarısıyla son anda durdu. Vatandaş minibüse binerken “Benim dur işaretimi neden görmedin?” uyarısına “Sen de şemsiyeyle el kaldırmasaydın” şeklinde sert yanıt verdi. Yağmurlu havada bir elinde çanta bir elinde şemsiye ile durakta bekleyen vatandaş da, “İki elim de doluyken yerde mi tepinseydim, ıslık mı çalsaydım” dedi. Konuşma dolmuş içinde gülüşmelere neden olunca şoför ile yolcu arasındaki tansiyon yükselmeden konu tatlıya bağlandı.

 

Kantin kiralarına ayar

Okullardaki kantin kiraları pandemi dolayısıyla son anlaşma yapılan yılın yarısı olarak tespit edildi. Kantin kiralarına zam yaparak okula gelir elde etmeyi hayal eden okul müdürlerinin de hevesleri kursaklarında kalmış oldu. Bu şekilde devlet kantincilere destek olmuş olurken okul müdürlerinin yüksek gelir hayali suya düşmüş oldu. Demek ki herkesi aynı anda memnun etmek mümkün değil.

 

Balık da olması lazım

Karasu’da lüfer yakalama yarışması yapıldı. Cumartesi akşamı düzenlenen yarışmaya Karasu’nun yanı sıra çevre il ve ilçelerden çok sayıda yarışmacı katıldı. Ancak yarışmaya katılanların tamamı tüm gece boyunca sadece iki balık yakalayabildi. Balık olmadığı için yarışmanın üçüncüsü tayin edilemedi. Ancak yine de balık tutkunları ortamdan aldıkları keyfi sosyal medya hesaplarından dile getirmeyi ihmal etmedi. Bir sonraki festivale yine geleceklerinin de sinyalini verdiler.