GündemKarasu

Fısıltı Gazetesi

Hastalar geri dönüyor

Pazartesi günleri Karasu Aile Sağlık Merkezleri’nde hasta başvurusu alınmaması büyük tepkiye neden oluyor. Yetkililer 0-5 yaş çocukların aşılamalarını gerekçe göstererek pandemi ortamında enfeksiyon bulaş riski nedeniyle böyle bir uygulamaya gidildiğini belirtiyor. Ancak bu uygulamanın yaz sezonuna girilmesi nedeniyle birçok olumsuzlukları beraberinde getireceği ifade edildi. Hasta vatandaşlar aşıların hemşireler tarafından yapıldığını belirterek “Doktorların bu sürede görev yapmamaları kabul edilebilir değil” yorumunda bulundular. Edinilen bilgilere göre Pazartesi günleri için yapılan bu planlamanın diğer ilçelerde olmadığı belirtildi.

 

Uyarırken rahatsız etmemek lazım mı

Zabıta trafik ekipleri araçtan inmeden vatandaşı uyarmak için anons sistemi kullanıyor. Ancak uyarılar esnasında kullanılan hitap şekli zaman zaman tepki çekiyor. Araç içinde zor şartlarda görev yapan zabıta ekipleri, hatalı park eden veya trafik güvenliğini tehlikeye atan sürücüleri ikaz ederken, konu ile hiç alakası olmayan vatandaş ve esnafın da duyacağı şekilde sürdürmesi rahatsızlığa neden oluyor. Özellikle bazı caddelerde yaşanan trafik yoğunluğu anonsları zorunlu kılarken, evlerinde veya işyerlerinde gürültülü anonsları duyan vatandaşlar duruma tepki gösteriyor.

 

Yasakların ardından

Pazartesi günü yapılan kabine toplantısının ardından Kovid-19 ile mücadelenin neticelerinin alınmaya başlandığı açıklandı. 1 Temmuz itibarıyla maske hariç neredeyse tüm yasaklar kaldırılmaya hazırlanıyor. Yasakların kalkmasının ardından Karasu ve Kocaali’de yaz sezonu da hareketlenmiş olacak. Okulların kapanması, iki yıldan bu yana ülkelerine hasret kalan gurbetçilerin ziyaretleri ile iki ilçede son yılların en yoğun günlerinin yaşanması kaçınılmaz olacak. Tüm bu şartlar altında hastane başta olmak üzere pek çok sektörde önlem alınması zorunlu olacak.

 

3 liraya çay olmalı mı

Karasu Sahil Park’ta çay içen vatandaşlar fiyatların yüksekliğinden şikayetçi. Ülkenin her yerinde belediyeler tarafından işletilen sosyal tesislerde fiyatların herkesin ulaşabileceği seviyede olduğunu ifade eden vatandaşlar Sahil Park Kafe’de çay fiyatının 3 lira olmasından şikayet ediyor. Diğer görüştekiler ise sahilde çay içmenin bedelinin düşük tutulmasının ticari işletmelere zarar vereceği yönünde. Yani ne karar alınırsa alınsın kimseye yaranmak mümkün değil.

 

Binlerce kişiye aşı

Aşı yaşının 25’e indirilmesinin ardından vatandaşlar aşı olmak için sıraya girdi. Hangi aşının daha faydalı olduğu konusunda yapılan tartışmalar da pek çok yerde gündem oldu. Karasu Devlet Hastanesi’nde bir günde ortalama 1500 civarında kişi aşı oldu. Aşı yoğunluğunun bir süre daha sürmesi bekleniyor. Zira İstanbul’dan gelen vatandaşların büyük bir kısmı da aşı olmak için Karasu’dan randevu alıyor. Yani hastanemiz bir süre daha yoğunluk yaşayacak.

 

Bakan’dan üstgeçit sözü

Karasu Belediyesi Başkanı İshak Sarı geçtiğimiz hafta görüştüğü Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’ndan Yalı Ortaokulu ile Ulu Cami arasında üst geçit sözü aldı. Mehmet İspiroğlu döneminde de Karayolları Genel Müdürlüğü’nden 5 üst geçit sözü alınmış fakat sadece Mevlana Camii karşısındaki otoyoluna 1 üst geçit yapılmıştı. Umarız bu sözlerin daha fazlası olur ve trafik kazalarına bağlı insan ölümleri yaşanmaz.