GündemKarasuKocaali

Fısıltı Gazetesi

Muhtarlara ağır yük

İhtiyaç sahibi kimselerin daha önce e-Devlet üzerinden başvurmuş ve ihtiyaç sahibi olduğu

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) tarafından tespit edilmiş kişilere Bin 100 liralık destek ödenmesinin dağıtımı başladı. Yardımların daha önce e-Devlet başvurularında banka hesap bilgisi bulunan kişilerin banka hesaplarına, başvurularında banka hesap bilgisi bulunmayanların ise PTT kartlarına yapılacağı bildirildi. Hem banka hesap bilgisi bulunmayan hem de PTT kart kullanmayan kişiler ile yaşlı, dul ve engelli vatandaşların destek ödemeleri ise Ramazan Bayramı’na kadar muhtarlar tarafından konutlarına teslim edilecek. Bazı mahalelerde dağıtım yapılacak ihtiyaç sahibi vatandaşların sayısının 500- 2 bin arasında olması muhtarların sırtına büyük yük bindirmiş oldu.

 

Çatalbaş tatmin olmadı

BBP’li Karasu Belediye Meclis Üyesi Mehmet Çatalbaş, Nisan Ayı Meclisi’nde verdiği soru önergelerinin cevaplarını basınla paylaştı. Aldığı cevapların büyük bir kısmından eksik bilgi aldığını söyleyen Çatalbaş, verilen cevapların da belediyenin iyi yönetilmediğine işaret ettiğini söyledi. Çatalbaş basın toplantısının ardından Cihan Emre ile canlı yayın da yapıp içini döktü. Çatalbaş’ın soru önergesine verilen yanıtta 2800’ü aşkın kişiye zabıta tarafından araç işgaliye cezası yazıldığı ortaya çıktı.

 

Meclis yok

Pandemi dolayısıyla uygulanan tam kapanma kuralları gereği her ayın ilk salı günü gerçekleştirilen Karasu Belediye Meclisi bu ay yapılamadı. Meclis’in bayram sonrasında toplanması durumunda da diğer ayın meclisine 10 günden az bir süre kalmış oluyor. Bu durumda mayıs ve haziran ayı meclislerinin bir arada yapılması gündeme gelebilecek.

 

Süpermarketler kapandı ama

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez süpermarketler pazar günleri kapandı. Bakkalların ve zincir olmayan marketlerin açık kalmasına müsaade edildi. Ancak sokağa çıkma yasağında neredeyse kimse pazar günü dışarı çıkmadığı için küçük esnaf umduğunu bulamadı.

 

SEPAŞ neden kapalı

Elektrik faturalarının son ödeme tarihi geldi. Ancak Karasu’daki SEPAŞ ödeme noktası açık değil. Faturasını zamanında ödemek isteyen vatandaş özel fatura ödeme noktalarına yönlendiriliyor. Ancak özel ödeme noktaları da fatura başına belli bir bedel alıyor. Faturalarını ödemek üzere SEPAŞ ödeme noktasına giden vatandaşlar bu şekilde bir kez daha mağdur olmuş oluyor.