GündemKarasuKocaali

Fısıltı Gazetesi

Tam kapanma şoku

Pazartesi günü yapılan kabine toplantısının ardından 17 günlük tam kapanma geldiği ilan edildi. İftara sayılı dakikalar kala yapılan açıklama sosyal medyada pek çok esnafın farklı değerlendirmede bulunmasına, öfkeli yorum yapmasına neden oldu. İftar sonrasında genelgenin detayları ortaya çıkınca pek çok esnaf paylaşımlarını yumuşattı ya da kaldırdı. Bu açıklamalar sanki iftar sonrasında yapsa daha sağlıklı iletişim olacak gibi.

 

Kuyrukta virüs var

Karasu’da özellikle banka önlerindeki kuyruklar tehlike arz ediyor. Atatürk Bulvarı’nda bulunan bankanın önünde oluşan kuyruk uzadıkça uzuyor. Pek çoğu ayakta durmakta güçlük çeken insanların güneşin altında ya da yağmurlu havalarda dip dibe beklemek zorunda kalması pandemi sürecinde daha da rahatsız edici bir tablo ortaya koyuyor. Ay sonlarında yaşanan tablo görenlerin farklı değerlendirme yapmasına neden oluyor. Bu işin bir çözümü olmalı. Nasıl bir çözüm olacağı konusunda fikirlerimiz var ama ukalalık olmasın diye dile getirmiyoruz. Umarız kısa süre içinde bu görüntülerden kurtulmak nasip olur.

 

Karasu’ya hücum

17 günlük tam kapanmanın gelmesinin ardından evden çalışma imkanı olan İstanbullular Karasu’ya akın etti. Karasu’daki kalabalık gün geçtikçe artıyor. Kimse kalkıp da “Niye geliyorsunuz kardeşim” diyemez. Ancak kalabalığın arttığı her yerde risk de arıyor. 17 günlük kapanmada kurallara daha fazla dikkat etmek zorunda olan bir ilçe Karasu. İstanbul’un riski Karasu’ya taşınmış oluyor. Dikkatli olmalıyız.

 

Kerizi parasından ayırmak sevap mı

Türkiye’nin yaşadığı Çiftlik Bank faciasından sonra şimdi de kripto para piyasasında dolandırıcılık yaşandığı ortaya çıktı. Mucize vaat eden her şey içinde tuzak barındırıyor. Şüphesiz. Ama Karasu ve Kocaali’den pek çok kişinin de kripto para işinde olduğunu biliyor muydunuz? Bu kişiler arasında büyük yatırımcılar da var kendine göre büyük kayıplar yaşayanlar da. Umarız en az hasarla atlatırlar. Ama bu tip dolandırıcılıklar da artık sona ermeli. Bu tuzaklara düşenler de artık bitmeli.

 

Dolaplar iade edildi

Tam kapanma sürecinin işlemeye başlamasının ardından pek çok bakkal dükkanı dondurma dolaplarını iade etti. Salı gününden itibaren “Dükkan kapalı bari elektrik parası ödemeyelim” diye düşünen esnaf ya dolapları ya da dolapların içindeki ürünleri firmalara gönderdi. 17 günün sonunda eğer vaka sayılarında düşüş yaşanırsa yeniden bakkallar dondurma dolaplarını alacak. Dolapları iade ederek 17 günlük elektrik parası hesaplandı ve buradan tasarruf edilmeye çalışıldı.