Karasu

Fısıltı Gazetesi

Vesikalık çekilir

Geçtiğimiz hafta Karasu’ya Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım geldi. Kaldırım’ın geleceği basına duyruldu. Beklenen, toplantı öncesinde basına kısa bir bilgi verilmesi yönündeydi. Ancak basın mensuplarının başlangıçta fotoğraf çekmesinin ardından salondan çıkmaları istendi. Gerekli açıklamanın yazılı olarak yapılacağı bildirildi. Neticede daha önce Belediye Başkanı ile muhtarların toplantısında uygulanan muamelenin aynısı uygulanmış oldu. Bu şekilde gazetelerin kenarına “Vesikalık ve biyometrik fotoğraf çekilir” yazısı yazmak mantıklı hale geldi.

 

HES koduna ara

Karasu Halk Pazarı’nda geçtiğimiz hafta uygulanan ve tartışmaya neden olan HES kodu kontrolüne geçtiğimiz hafta ara verildi. Uygulamaya önümüzdeki hafta devam edilmesi de beklenmiyor. Vatandaşlar HES kodu kontrolünün marketlerde uygulanmayıp pazaryerinde uygulanmasına tepki göstermişti. Ayrıca vatandaşlar ile zabıta ekipleri arasında da tartışmalar yaşanmıştı.

 

Filyasyon aracına park cezası

Karasu İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından araçlar temin edilerek filyasyon ekipleri taşınıyor. Mesai kavramını çok da gözetemeyen bu araçlar gittikleri yerde de müdahaleden döndükleri zaman da park yeri bulmakta zorlanıyor. Araçların yediği cezalar da asgari ücret ile çalışan sürücülere kalıyor. İddiaya göre görev yerine dönen bir filyasyon aracı bisiklet yoluna park ettiği gerekçesi ile park cezası aldı. Cezanın kaldırılması için belediyeye başvurular da sonuç vermemiş.

 

Beklentiler havada kaldı

Koronavirüs tedbirleri kapsamında yeni döneme geçilmişti. Sakarya’nın kırmızı olarak gösterilmesinin ardından da tedbirler sıkılaştırılmıştı. Ancak pazartesi günü gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından renklendirilmiş harita gösterilmedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan ve sosyal hayatın akışını da belirleyecek olan açıklamada Sakaryalıların beklentileri havada kalmış oldu.

 

MHP’de koronavirüs tedbirleri

Milliyetçi Hareket Partisi’nde 18 Mart’ta gerçekleşecek olan 13. Olağan Kurultay öncesi tedbirler sıkılaştırıldı. Kongreye sadece ilçe başkanları, belediye başkanları ve üst kurul delegeleri davet edildi. Davetlilere pazartesi günü koronavirüs testi uygulandı ve test sonuçları MHP Genel Merkezi’ne gönderildi. Davetlilerden yanlarında kimseyi getirmemeleri özellikle istendi.