Fındıkta durum ortada

 

Yeniden Refah Partisi Karasu İlçe Başkan Yardımcısı Osman Önal, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan tarafından belirtilen fındık fiyatı hakkında açıklamada bulundu. Önal, “2020 fındık sezonunda 1 kilogram gübre fiyatı 1 lira 35 kuruş iken, 2020 yılı fındık sezonunda 1.35 ile 1.65 TL oldu. 2021 yılında ise 1.95 TL iken 2.35 TL oldu. Fındıkçının alım gücü arttı mı düştü mü durum açıkça ortada” dedi.

 

ÇÖZÜM ÜRETMEK İSTİYORUZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan tarafından belirtilen fındık fiyatını değerlendiren Yeniden Refah Partisi Karasu İlçe Başkan Yardımcısı Osman Önal, “Ne gariptir ki fındık üretiminde birinci sırada olan Türkiye’mizde olması gereken fındık borsası Almanya’dadır. Dünyada fındık üretiminin yüzde 75’ini Türkiye çiftçisi üretmektedir. Siyasi arenada bu bilgiler konuşulup tartışılırken yanlış yönlendirmeler ve yanlış işler gündeme gelmektedir. Bizler soruna sorun çıkartmak isteyen insanlar ve siyasetçiler değiliz. Bizler fındık sorununu gider ve gelir dengesini kurup üreticinin sorunlarına çözüm üretmek isteyen kişileriz” dedi.

İLAÇ OLARAK SATILIRDI

Fındığın ülkemizde stratejik bir tarım ürünü olduğunu belirten Önal, “70 cente muhtaç olduğumuz dönemlerde ülkemizin döviz ihtiyacını gideren üründür. En fazla ihracat yaptığımız en fazla para kazandığımız ürünümüzdür. 16 ilimizde yaklaşık 760.000 hektar alanda fındık üretimini yapılmaktadır. Coğrafi yapı olarak Karadeniz kıyılarında yetiştirilen fındık, kök yapısı ve bahçe düzeni dolayısıyla önemli erozyon, heyelan ve sel önleyici araçtır. Fındığın çatlağından, kabuğundan sanayide faydalanılmaktadır. Rahmetli Erbakan Hocamızın ‘Bu fındık İsraillilerin elinde olsa eczanelerde ilaç olarak satarlardı’ tespiti unutulmamalıdır” ifadelerini kullandı.

KARLI OLAN KİM

Önal, “2020 fındık sezonunda 1 kilogram gübre fiyatı 1 lira 35 kuruş iken 2020 yılı fındık sezonunda 1.35 TL’den 1.65 TL oldu. 2021 yılında ise 1.95 TL’yken 2.35 TL oldu. Geçen sene ile bu seneki gübre fiyatı arasındaki fark yüzde dilimi fındıkçının cebine aynı oranda kazanç sağladı mı? Geçen sene 23 TL sattığımız bir ton fındık ile aldığımız sanayi ürününü bu sene tonunu 26 TL’ye sattığı ürünün parası ile sanayi ürününden ne kadar alabilmektedir? Mazota, işçiliğe gelen bu seneki artışlar diğer masraflar üst üste konulduğunda geçen sene 1 ton fındığı 23 TL’ye satar mı? Yoksa bu sene bir ton fındığını 26 TL’ye ya da 27 TL’ye satan mı daha karlı olur. Fındıkçının alım gücü arttı mı düştü mü durum açıkça ortada” dedi.

ELEŞTİRMEYE GEREK YOK

Herhangi birini eleştirmeye gerek olmadığını belirten Önal, “Durum bu kadar açık. Fındık üreticisi olan birçok kişinin gençleri işsiz ve boş gezmektedir. Fındık üreticileri kendilerine yeni bir birlik kurup bu gençleri organize ederek fındık sektörünü ele geçirmeli. Fındığı kurduğu bu birliğin haricinde kimseye fındık satmamalı. Fındık üreticileri günümüz şartlarına uyumlu olarak kendini geliştirmeli. Bizler yeniden Refah Partisi olarak fındık üreticilerinin sorunlarını çözüp bu tür yapılanmalarını sağlayıp hatta daha ileri çözümler sunup ürettikleri fındık ürününü daha iyi fiyatlara sata bilmeleri için iktidar olmaya adayız” ifadelerini kullandı. Gülcan Elmalı