Karasu

Fındıkçılara özel seminer

 

Pamukkale Üniversitesi Ziraat Fakültesi Prof. Dr. Turan Karadeniz, Cuma günü Karasu ŞÜİAAL Konferans Salonu’nda fındık yetiştiriciliği ve fındık bakımı hakkında eğitim verdi. Karasu İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen programa Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı ve çiftçiler katıldı.

 

ALT SIRALARDAYIZ

Pamukkale Üniversitesi Ziraat Fakültesi Prof. Dr. Turan Karadeniz, Cuma günü Karasu ŞÜİAAL Konferans Salonu’nda fındık yetiştiriciliği ve fındık bakımı hakkında eğitim verdi. Prof. Dr. Karadeniz, “Fındık, ülkemizin en önemli stratejik tarım ürünü olup ihracatta da ilk sırada yer almakta. Fındık üretim miktarı bakımından dünyada birinci sırada yer alan ülkemiz birim alandan elde edilen verimde ise alt sıralarda yer alıyor. Mevcut bahçelerde bulunan fındık dışı ağaç türlerinin yoğun bir şekilde varlığı, bu ağaçların besin elementleri ve suya ortak olması, hastalık ve zararlılara konukçuluk etmesi, gölgeleme ile güneşlenmeyi engelleyerek fotosentezi ve kimyasal maddeler salgılayarak fındık bitkisinin gelişimini olumsuz etkilemesi, fındıkta birim alandaki verim düşüklüğünün sebepleri arasında yer almasını sağlıyor” diye konuştu.

 

AĞAÇ FORMUNDA YETİŞTİRİCİLİK ŞART

Karadeniz, “Bunun yanında ülkemizde fındık tarımı geleneksel üretim şekli olan ocak dikim sistemi ile yürütülmekte, buna karşılık batı ülkelerinde tek gövdeli ağaç formunda dikim sistemleri ile birim alana daha fazla ürün elde edilmektedir” dedi. Karadeniz, “Fındık üretiminde kullanılan çeşitlerimizin en önemli problemi, dip sürgünü oluşturma eğiliminin yüksek olmasıdır. Bu arzu edilmeyen bir özelliktir. Çünkü sürgünlerin temizlenmesi yılda iki ayrı zamanda (Haziran ve Aralık ayları) yapılmakta, bu durum belirli bir işgücünü gerektirmekte, bu sürgünler gübre ve su tüketimine ortak olmakta, ileride uygulanması kaçınılmaz olacak makinalı hasada geçişi de güçleştirecektir. Kuvvetli dip sürgünü oluşturma eğilimine sahip Türk fındık çeşitlerinin aşılanarak ağaç formunda yetiştiriciliğe geçilmesi ülkemiz fındık tarımına yapılacak en önemli katkı olacaktır” dedi. (HABER: Sündüz Andoğlu)