Karasu

Ferrero’ya teşvik

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Resmi Gazete’de yayımlanan “Kasım 2020 Dönemi Yatırım Teşvik Belgesi” alan şirketler listesinde Türkiye fındık piyasasını elinde bulunduran İtalyan Ferrero da yer aldı. Fındık tüccarı Çatalbaş, “Ferrero’ya sağlanan teşvik keşke fındık üreticilerine verilseydi” diye belirtti.  

 

DÜZCE’DE TESİS KURACAK

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı teşvik listesinde yerli ve yabancı 1009 şirkete verilen destekler yer aldı. Yabancı sermaye olarak teşvik alan şirketler arasında ise İtalyan Ferrero dikkat çekti. Düzce’de kuracağı yeni tesis için 667 milyon 616 bin 559 lira olarak belirlenen teşvikler içinde Gümrük Vergisi muafiyeti ve KDV istisnası yer aldı. Teşvikten yararlanan 2. yabancı yatırımcı ise, Son Yüksel Fındık Gıda Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. oldu.108.304.207 TL teşvik alan yatırım da Düzce’de olacak.

TEŞVİK KİME YARIYOR

2014 yılında Oltan Gıda’yı satın aldıktan sonra faaliyetlerini artıran Ferrero’nun Düzce’de kuracağı tesislerin fındık üretimini ve fiyatlarını nasıl etkileyeceği bilinmiyor. Sakarya Sanayi ve Ticaret Odası (SATSO) 17. Meslek Komitesi Başkanı ve fındık tüccarı Mehmet Çatalbaş Ferrero’nun kuracağı tesisin fındık üreticileri açısından fazla önem taşımadığını belirterek, “Ferrero’ya sağlanan teşvik ülke ekonomisine bir katkı sağlamayacak. Fındık bahçelerinin yenilenmesi için keşke üreticiye verilseydi, daha kaliteli ve daha fazla üretim olurdu” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir