EğitimEkonomiGündemKarasuKocaali

Ferhat Sözer’de kalite yükseliyor

Ferhat Sözer’de kalite yükseliyor

Karasu’da pek çok yeniliğin öncüsü olan Şehit Ferhat Sözer İlkokulu güneş enerji sistemine geçiş yaptı. Çevre dostu 1000 okul arasında yer alan Şehit Ferhat Sözer’e 11 panel kuruldu.

Çevresel dönüşüm

Millî Eğitim Bakanlığı ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yürütülen “Çevre Dostu 1000 Okul Projesi” kapsamında yer alan Şehit Ferhat Sözer İlkokulu, büyük bir çevresel dönüşüme sahne oldu. Okul çevre ve enerji verimliliği için yaptığı çalışmalarla dikkat çekiyor. Okulun çatısına güneş enerjisi panelleri ve yağmur suyu depoları kuruldu. Okul, böylece enerji ihtiyacının bir bölümünü ve ihtiyaç duyulan kullanma suyunu sürdürülebilir sistemlerle karşılamış olacak.

11 panel kuruldu

Şehit Ferhat Sözer İlkokulu’nun çatısına güneş enerji panelleri kuruldu. 11 panel ile sayesinde 5KHW enerji üretilmesi amaçlanıyor. Böylece okul enerji ihtiyacının bir bölümünü bu santrallerden karşılayacak. Ayrıca, bahçedeki peyzaj çalışmalarında kullanılmak üzere yağmur suyu depolama sistemi kuruldu. Bunlarla birlikte dersliklerden koridorlara, tuvaletlerden lavabolara kadar okulun her alanında enerji ve su tasarrufu uygulamaları hayata geçirildi. “Çevre dostu” okul, diğer okullara örnek olan çalışmaları ile hem velilerin hem de resmî kurumların takdirini alıyor.

Örnek oluyor

Okul Müdürü Ahmet Ova, okullarında yaptıkları çevre ve enerji verimliliği çalışmalarının öğrencilere için örnek olduğuna işaret etti. “Böylece ilerleyen yıllarda öğrencilerinin daha iyi şartlarda eğitim alabilecek. Ayrıca, çevre farkındalığı daha da gelişecek” diyen Ova, “Dünya iklim değişikliği ve karbon emisyonu ile mücadele ediyor. Okul olarak bu mücadeleye bir nebze de olsa katkı sunmaya çalışıyoruz. Çevre için yaptığımız bu çalışmalar sadece okulla sınırlı kalmıyor. Öğrenciler enerji tasarrufunu ve çevre için edindikleri izlenimleri sosyal hayatlarında da kullanıyor. Çevre özelinde yaptığımız bu çalışmalar zaman içinde toplumun çevre bilincine katkı sağlayacak potansiyel taşıyor. Çocuklarımızın çevre ve doğa bilincinin artırılmasına katkı sağlayacak bu tür projeler, okulumuzun çehresini değiştiriyor” dedi.

Fotoselli musluklar

Çevre dostu 1000 okul arasında yer alan Şehit Ferhat Sözer’in su tasarrufu sağlamak için tüm musluklarını fotoselli hale getirdiklerini de söyleyen Müdür Ahmet Ova, “Okulumuza kurulan 11 panelin yanı sıra yağmur suyu depolama yoluna da gittik. Bu şekilde elde ettiğimiz suyu bahçemizin sulanmasında kullanacağız. Bu şekilde de ciddi bir su tasarrufu elde etmeyi planlıyoruz. Ayrıca tüm musluklarımızı fotoselli yaparak gereksiz su kullanımının önüne geçmiş olacağız. Bilinçli nesil yetişmesi, tüm dünyamızın geleceği açısından büyük önem taşıyor.

Öğrenciler okullarının Çevre Dostu Okullar arasında yer almasını sevinçle karşıladı.
Okul muslukları fotoselli oldu.
Yağmur suyu depolanıyor ve bahçe sulamasında kullanılıyor.
Çatıya 11 panel yerleştirildi.