EkonomiKarasu

FASEL her bütçeye ve damak tadına uygun

 

Karasu’da geçtiğimiz pazar günü hizmete giren Fasel Kafe Restoran her bütçeye hitap eden menülerinin yanı sıra günün her saati evlere sıcak servis yapılıyor. İşletme Ortağı Fatoş Kış gece gündüz fark etmeksizin evlere servis yaptıklarını söyledi. Çorba ve sulu yemek dahil her yemeği sıcak olarak servis ettiklerini söyleyen Kış, her bütçeye ve damak zevkine hitap eden menüler de hazırladıklarını söyledi. Kış, Bahar Kaya’nın sorularını yanıtladı.

 

ÖNCELİKLE SİZİ KISACA TANIYABİLİR MİYİZ?

İsmim Fatoş Kış. 1992 doğumluyum. Aslen Karadeniz kökenliyim. 9 yıldan bu yana çeşitli kuruluşlarda aşçılık yaptım. Sonrasında Karasu’ya geldik burada Selahattin Bey ile tanıştık ve sonra hayatlarımız birleştirmeye karar verdik. Ardından ortak iş yapma fikri ortaya çıktı. Benim ustalığım üzerine gittik ve ardından da bu mekanı Allah nasip etti. Birkaç aydan bu yana burayı ne şekilde dizayn edeceğimize karar verdik ve 26 Haziran’da da resmi olarak açmış olduk.

Selahattin Bey de yıllardan bu yana Karasu’da ikamet ediyor. Bitlis’te dünyaya geldikten sonra Karasu’da inşaat işleri ile ilgilenmiş. Ardından o da bizim anlatmalarımızla bu alana sıcak baktı ve bu şekilde bismillah demiş olduk.

KARASU’DA BU ŞEKİLDE BİR YATIRIM YAPMA FİKRİ NEREDEN ÇIKTI?

Yukarıda anlattığım gibi ben 9 yıllık bir deneyim sahibiydim. Bunu değerlendirmek istedik. Karasu’da da bu şekilde bir mekanın eksik olduğunu düşündük. Özellikle yoldan geçen insanların uğrayabileceği, 7/24 hizmet veren, temiz ve nezih bir işletme olmasını istedik. Bu eksikliği gidermek ve bu alanda hizmet etmek istedik. Aslında uzunca bir süreden bu yana bu şekilde bir planımız vardı. Sonunda uygun yeri bulduk ve şartlar da istediğimiz gibi gitti. Bu şekilde FASEL’i açmış olduk.

 

KURUMUN İSMİ SİZİN VE EŞİNİZİN İSMİNİN KISALTMASINDAN MI OLUŞUYOR YOKSA FARKLI BİR ANLAMI VAR MI?

Farklı bir anlamı yok. Varsa da bilmiyorum. Ama biz hayatlarımızı da işimizi de ismimizi de birleştirmiş olduk.

 

NASIL BİR MÜŞTERİ KİTLESİ HAYAL EDİYORSUNUZ?

Biz her türden ve her bütçeye uygun menüler hazırladık. Yoldan her tip insan geçebilir. Herkesin yeme içme ihtiyacı, yeme içmeye ayırdığı bütçe de farklı olabilir. Herkesin damak tadı da farklı olabilir. Biz hemen herkesin bütçesine, damak tadına uygun yemekler çıkarıyoruz.

MESELA TABLDOT MÜŞTERİSİNE DE HİTAP EDECEK MİSİNİZ?

Kesinlikle. Her bütçeye ve damak tadına uygun menülerimiz var. Tabldot müşterilerimiz de olabilir. Ona göre uygun dört çeşit yemek sunacağız. Müşterilerimiz tabldotta seçme yapacaklar ve dört çeşit parası ödeyecekler.

 

SÜREKLİ AÇIK OLDUĞUNUZA GÖRE SÜREKLİ SERVİSİNİZ VE SICAK ÜRÜNLERİNİZ BULUNACAK MI?

Isıtıcılarımız elbette 24 saat boyunca açık olacak. Bunun yanı sıra sürekli tazelenen yemeklerimiz olacak. Zaten ızgaramız sürekli açık durumda. Müşterilerimiz günün hangi saatinde olursa olsun bizde sıcak yemek ve ızgara çeşitlerini bulacak. Zaten müşterilerimizin bizi en çok günün her saatinde sıcak ve taze yemek bulacakları için tercih edeceklerini düşünüyoruz.

 

TOPLU YEMEK ORGANİZASYONLARI YAPACAK MISINIZ? BUNUNLA İLGİLİ AYRI BİR FİYATLANDIRMANIZ OLACAK MI?

Mekanımız zaten toplu yemek vermek için oldukça uygun. Elbette toplu yemeklerde tercihle ve beklentiler önemli. Fiyat konusunu da şuradan netleştireyim. Bizim amacımız burada kalıcı olmak. Sadece yoldan gelip geçen insanları bir defalığına misafir etmek istemiyoruz. İstiyoruz ki insanlar bizim daima misafirimiz olsun. Kendilerini evlerinde hissetsin. Kalıcı dostluklarımız olsun. Onun için hemen herkesin bütçesine uygun şekilde fiyatlama yaptık.

Mekanda ayrıca çocuk oyun alanı da gördük. Bunu düşünmeniz gerçekten çok güzel.

Burada misafirlerimizin tüm konforunu imkanlar elverdiğince sağlamaya çalışıyoruz. Çocuklu aileler yemeklerini yedikten sonra sohbet etsin, çayını, kahvesini içsin. Buradaki insanların çok büyük bir kısmı İstanbul’a doğru yola çıkıyor. O yolculuk öncesinde iyice dinlensin. Bu esnada da çocuklarını düşünmek durumunda kalmasın istedik. Çocuk oyun alanımızda çocuklar hoşça vakit geçirirken aileler de çocuklarını dert etmeden dinlenme imkanı bulacak.

KENDİNİZE HAS BİR YEMEĞİNİZ VAR MI?

Bizim tüm yemeklerimiz kendimize has. Tüm yemekler yapılırken baştan sona ben ilgileniyorum. Diğer aşçı arkadaşlarımız da işinin ehli ancak yine de ben her aşamada tencerelere müdahale ediyorum. Bunun yanında elbette kendi özel tatlımız da mevcut. Billuriye adını verdiğimiz tatlımız Karasuluların damak tadına uygun, hafif ve çok lezzetli. Açılışımızda ikram ettiğimiz konuklarımız da bu tatlıyı ilk defa tatmış olmalarına rağmen oldukça beğendi. Müşterilerimizin sırf bu tatlının tadına bakmak için bize geleceklerini bile düşünüyoruz.

 

EN ÇOK HANGİ ÜRÜNÜNÜZDE İDDİALISINIZ?

Biraz önce dile getirdiğim gibi biz tüm ürünlerimizi büyük bir titizlik ve özenle üretiyoruz. Adana kebap konusunda gerçekten çok iddialı olduğumuzu düşünüyorum. Ben kendim yemeğin kalitesinden anlarım. Ama Adana kebap ustamız gerçekten bu işte çok iyi. Bunun yanında lahmacun ve pide çeşitlerimizde de çok iddialı olduğumuz ilerleyen günlerde görülecektir.

ÜRÜNLERİNİZİ KISACA SAYABİLİR MİSİNİZ?

Biz öncelikle her gün 7 çeşit çorba sunumu yapıyoruz. Gün boyunca da bu çorbalarımız tezgahta bulunacak. Ezogelin, mercimek, kelle paça, işkembe, damar, tavuk suyu ve bonfile çorbalarımız müşterilerimizin beğenisine sunulacak. Elbette bulgur ve pirinç pilavlarımız, kavurma, sac tava, kebap, ızgara, tavuk şiş, kanat, köfte, ciğer şiş, kuzu şiş, lahmacun, pide ve künefe ile billuriye başta olmak üzere tatlılarımız olacak.

 

BUNLARIN TAMAMI HER GÜN HAZIR OLACAK MI?

Elbette. Biz günün hangi saatinde gelirse gelsin müşterilerimize tüm bu lezzetleri sunmak için burada olacağız.

 

PAKET SERVİSİNİZ DE GÜNÜN 24 SAATİ OLACAK MI VE HANGİ YEMEKLERİ MÜŞTERİLERE GÖTÜRECEKSİNİZ?

Bizim restoranımız açık olduğu her saat paket servisimiz da olacak. Günün hangi saatinde olursa olsun müşterilerimiz 0545 580 8039 ve 0545 588 80 39 numaralı telefonlardan siparişlerini verecekler. Çorba da dahil olmak üzere günün her saati ekstra ücret talep etmeksizin müşterilerimizin evlerine gönderiyoruz.