Karasu

Abanoz’dan uyarı

 

Karasu’da dövme kasap bıçağı imalatı yapan tek yer olan Sürmeneli Ticaret işletmecisi Muzaffer Abanoz, Kurban Bayramı yaklaşırken doğru bıçak kullanımı için uyarda bulundu. Abanoz, “Kurbanlık hayvanlara eziyet edilmemesi ve kurban kesiminde kaza yaşanmasının önüne geçilmesi için, kaliteli çelik ve keskin bıçakların kullanılması gerekiyor” dedi.

 

KULLANIM ALANI ÖNEMLİ

1997’den beri Karasu’da bıçakçılık işini yapan Sürmeneli Ticaret işletmecisi Muzaffer Abanoz, doğru bıçak kullanımı için vatandaşları uyardı. Kurban Bayramı öncesi işlerde yoğunluğun arttığını belirten bıçak ustası Abanoz, “Kurbanlık hayvanlara eziyet edilmemesi ve kurban kesiminde kaza yaşanmasının önüne geçilmesi için, kaliteli, çelik ve keskin bıçakların kullanılması gerekiyor” dedi. Yapılacak işleme göre bıçakların farklılık gösterdiğini söyleyen bıçak ustası Abanoz, “Bizim için müşterilerimizin bıçakları kullanım alanları çok önemli. Her gelen müşterimize bıçağı öncelikle nerede kullanacaklarını soruyor, ona göre bıçak öneriyoruz” dedi.

 

KESKİNLİK VE KALİTE

Kasap dövme bıçaklarımız kendi imalatımız” diye belirten Abanoz, “Kullanacakları yere göre bıçağın çeliğine, kaydırmaz saplı olmasına önem veriyoruz. Mesela kesim bıçağı ayrı, sıyırma bıçağı ayrı, et doğrama bıçağı ayrı ve sebze bıçağı da ayrı. Hepsinin işlevi farklı olduğu için herkesin kullanım alanına göre bıçak seçmeleri gerekiyor” ifadelerini kullandı. Kurban kesilecek olan bıçağın gayet keskin olması gerektiğini belirten Abanoz, “Bıçak, kurban edilecek hayvanı incitmemeli ve tek hamlede işlem gerçekleştirilmeli. Bıçağın kırılmamasına ve kaygan olmamasına dikkat edilmeli. Kurban kesiminde ve etlerin işlenmesinde bıçağın kalitesi ve keskinliği çok önemli” şeklinde konuştu.

 

ÇELİĞE BAKILMALI

Abanoz, “Kalitesiz ve kesime uygun olmayan bıçakla kurban kesimi yapılmaya kalkılırsa hayvana eziyet olur. Eski bıçaklar da bayram öncesi kurban kesimi ile uğraşacak kişilerin herhangi kaza yaşamaması için mutlaka bilenmeli ve keskinleştirilmeli. Bıçak alırken fiyatına değil, çeliğin kalitesine bakılmalıdır” dedi. “Bizim için her ne kadar satış önemli olsa da insan hayatına mal olabilecek kazaların yaşanmasını hiç birimiz istemeyiz” diye belirten Abanoz, “Bıçaklarımız kalitesine ve boyutuna göre değişiyor. Kasap bıçaklarımız 100 TL’den başlayarak 400 TL’ye kadar değişiyor. Bıçak bileme 5 TL’den başlıyor. Tabi bu fiyat bıçağa göre değişiklik gösterebiliyor. Kurban bıçakları güvenilir yerlerden alınmalı ve bıçaklar deneyimli bileyicilere biletilmeli” dedi. Bıçak ustası Abanoz, tüm vatandaşların Kurban Bayramını kutladığını ve kazasız, belasız bir bayram dilediğini de söyledi. (HABER: Bahar Kaya)