Karasu

Esnaf krediye sığındı

 

Karasu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Fatih Eşkin, koronavirüs salgınının esnafı zor duruma düşürdüğünü belirtti. Eşkin, “Kovid-19 salgını başladığı günden itibaren kredi ile dönen esnaf 2019 yılında 27 trilyon 2020 yılında ise 17 trilyon kredi kullandı ve kredi başvuruları hala devam ediyor” dedi.

 

KREDİLER ERTELENMELİ

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınından dolayı esnafın para kazanma şansının sıfır olduğunu belirten Karasu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Fatih Eşkin, “Kovid-19 salgınından dolayı zor duruma düşen esnaf, ne kirasını ödeyebiliyor ne de evine ekmek götürebiliyor. Bu zor günlerde devlet esnafın yanında olmalı. Mecburen krediye başvuran esnaflara en azından 2 yıl ödemesiz, faizsiz kredi verilmeli. Aksi takdirde küçük esnaflar yok olacak. Esnafın sıkıntısı çok büyük. Kredi ile dönmeye çalışan esnaflar evlerine ekmek götürecek durumu dahi kalmadı” ifadelerini kullandı.

ESNAF İCRALIK

Karasu’daki birçok esnafın Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nden ve bankalardan çekmiş oldukları krediden dolayı icralık olduğunu belirten Eşkin, “Tedbirler kapsamında iş yapamayan esnaflar kredilerinin ödeyemediğinden dolayı neredeyse tamamı icralık. Bizlerin kooperatif olarak esnaflara tek sağlayacağımız olanak düşük faizli kredi. Bunun içinde elimizden gelen desteği sağlıyoruz. Esnafları canlandırmak için yapmış olduğumuz bu çalışmalarda artık esnafı rahatlatmıyor. Bu yüzden esnafa devlet desteği şart. Kovid-19 salgınının başladığı 2019 yılında 27 trilyon kredi kullanan esnaf, 2020 yılında ise 17 trilyon kredi kullandı. Birçok esnafta başvuruda bulundu. Yılsonuna kadar bu sayıların iki katına çıkacağını düşünüyoruz” şeklinde açıklamada bulundu. Gülcan Elmalı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir