Ekiplerden barınağa baskın

 

Karasu Belediyesi, sokak hayvanları rehabilitasyon merkezi olarak kurulan Geçici Hayvan Barınağı’nda hayvanların açlıktan birbirlerini yediğine dair basında yer alan haberlerle ilgili Karasu Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Karakaş’ın açıklamada bulundu. Tüm Karasu basınının da yer aldığı açıklama esnasında güvenlik güçleri barınağa baskın düzenledi.

 

ASILSIZ İHBAR

Karasu Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Karakaş, Karasu Belediyesi tarafından, 2013 yılında sokak hayvanları rehabilitasyon merkezi olarak kurulan Geçici Hayvan Barınağı’nda hayvanların açlıktan birbirlerini yediğine dair basında yer alan haberlerle ilgili açıklama yaptı. Açıklama sırasında gelen ihbar üzerine güvenlik güçleri barınağa baskın düzenledi. Barınakta incelemede bulunan Karasu İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin Cumhuriyet Savcılığı’na yapılan bir suç duyurusu üzerine inceleme yaptığı öğrenildi.

ART NİYET VAR

Hayvanların açlıktan birbirini yediği, ziyaretçilerin barınağa alınmadığı, çalışanların mesaiyi erken bırakıp gittiği ile ilgili Sakarya basınında çıkan haberlerin asılsız ve art niyetli olduğunu belirten Karakaş, “Hayvanların aç bırakıldığı iddiaları bizleri çok üzmüştür. Konuşmaların ve ihbarların kasıtlı ve art niyetli olduğunu düşünüyorum. Göreve geldiğimiz günden bu güne sokak hayvanları konusunda çok titiz davranıyoruz. Yaşanan üzücü olayın hayvanların aç kalması ile ilgili hiçbir alakası yoktur” ifadelerini kullandı.

HASTA HAYVANLAR VAR

Karasu Belediyesi rehabilitasyon merkezine sadece hasta ve bakıma muhtaç hayvanların getirildiğini ve tedavisi yapılmasının ardından doğal yaşam alanlarına geri bırakıldığını belirten Karakaş, “Rehabilitasyon merkezinde ki hayvanların birçoğu hasta ve bakıma muhtaç. Bu sebepten dolayı bazı hayvanların zayıf ve bitkin olduğunu görüyoruz. Hasta, yaralı veya çeşitli ihtiyaçları olan sokak hayvanların günlük rutin bakımı, beslenme ve kontrolleri, örnek teşkil eden geçici hayvan barınağımızda özveriyle yapılıyor” dedi.

ELİMİZLE BESLİYORUZ

Barınakta 45 hayvanın tedavi gördüğünü ve bir hayvanın gözlerinin hiç görmediğini belirten Karakaş, “Kör olan köpeği yıllardır ellerimizle besliyoruz. Eğer zarar verseydik hayvanlara yıllardır bu hayvanı elimizle beslemezdik. Şikayetler doğrultusunda hayvanlara ulaşılarak barınağa getiriliyor ve nasıl bir ihtiyacı varsa o şekilde yardım ediliyor. Haftada iki gün kısırlaştırma çalışması ile birlikte birçok müdahalede bulunuluyor. İlçemizde sokaktaki muhtaç hayvanların misafir edildiği bu alan ilaçlama, aşılama, tedavi ve dezenfeksiyon işlemleri yapıldıktan sonra tekrar sokağa saldığımız bir alandır” diye konuştu.

ONLAR BİZİM MİSAFİRİMİZ

Barınak hakkında çıkan söylentilerin asılsız olduğunu belirten Karakaş, “Barınaktaki her canlı bizim için bir misafirdir ve en iyi şekilde ağırlamaktadır. Fakat hayvanların yaşam alanları kesinlikle doğa olmalıdır. Maalesef vatandaşlarımızın bir kısmı sokak hayvanlarının zarar gördüğünü belirterek almamızı istiyorlar, bir diğer kısmı ise doğada yaşamasını istiyor. Şikayetler üzerine kısırlaştırma yapıyoruz. Fakat her zaman dediğimiz gibi hayvanlar bizlerin dostudur ve yaşayacakları alanlar insanların arasıdır” ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİLERE AÇIK

Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında belirlenen saatler içerisinde barınağın kapılarının tüm hayvan severlere açık olduğunu belirten Başkan Yardımcısı İsmail Karakaş, “Pandemi koşullarında yeni mesai saatleri 10.00 ile 16.00 arası. Fakat barınakta her daim 7/24 hizmet veren personellerimiz mevcut. Barınağın kapılarının hayvan severlere kapalı kalması söz konusu olamaz” şeklinde açıklamada bulundu.

ŞARTLAR GÜZELLEŞİYOR

Sokak hayvanlarının üzerinde titizlikle çalıştıklarını belirterek sokak hayvanlarına özel konforlu bir barınak projesini kısa süre sonra hayata geçireceklerini belirten Karakaş, “Sokak hayvanlarımız için yeni bir barınak çalışmamız var. Önümüzdeki günlerde belirlediğimiz başka bir alanda barınağı kurarak daha güzel şartlarda hayvanlarımıza hizmet vereceğiz. Bunun da bugünden itibaren müjdesini verebilirim. Şu an iki üç yer üzerinde çalışıyoruz. Netleştiği zaman proje hakkında detaylı bilgi vereceğiz” dedi. Gülcan Elmalı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.