Karasu

Erozyonun sebebi midye avcılığı

Karasu Belediye Meclisi’nde gündem dışı söz alan CHP’li Şakir Şen, “Üniversitede akışkanlar mekaniği dersi almış olmanın rahatlığı ve uzmanlardan aldığım bilgiler ışığında söylüyorum. Kıyı erozyonunun ana nedeni sahildeki midye avcılığıdır” dedi.

NERDE YAPARSALAR YAPSINLAR

Karasu’da midye avcılığının yıl aşırı yapıldığını dile getiren Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Meclis Üyesi Şakir Şen, “Denizden alınan beş yüz bin ton midye sahilden alınan bin ton kuma eşdeğer gelecektir. Karasu’da midye avcılığı bir yıl yapılıyor bir yıl nadasa bırakılıyor. Geçen yıl avcılık yapılmadığı halde ciddi bir aşındırma oldu. Bu sene midye avcılığının yapıldığı sene. Çok daha büyük bir tehlike bizi bekliyor olabilir” ifadelerini kullandı.

 

TAHKİMATLAR YAPILMALI

Bu konunun Karasu Belediyesi ukdesinde olmadığının da farkında olduğunu söyleyen Şen, “Denizde sahil boyunda çok güzel bir çalışma yapıldı. Dalgakıranların tamiratı ve yenilerinin eklenmemesi halinde Karasu çok büyük bir tehdit altında olacak” dedi. Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı da midye avcılığı konusunda Karasu Belediyesi’nin elinde bir yetki bulunmadığını ancak tahkimatlar konusunda gerekli adımların atılması için takipçi olacaklarını dile getirdi.