Köşe Yazıları

Erman Cinasoğlu, “Kısa kısa”

Yaptığınız iş her ne olursa olsun, şayet toplumu ve ihtiyaçlarını ilgilendiren bir alanda bulunuyorsanız yine toplumun içinde olmadan, insanlara dokunmadan, onlarla temas halinde olmadan hiçbir yere gidemezsiniz. Ne kendinizi veya işinizi geliştirebilir ne de topluma faydalı olabilirsiniz. Biz de işimiz gereği sürekli toplumun içinde oluyor onların isteklerine öncelik vermeye gayret ediyoruz. Hangi alanda olursa olsun veya talep ne şekilde gelirse gelsin bizim için aslolan toplumun ortak çıkarlarını korumak ve ihtiyaçların giderilmesinde bir nebze de olsa pay sahibi olmak. Bu hafta da sohbet ettiğim insanlardan birkaç farklı konuda talep geldi. Kısa kısa paylaşmak istiyorum.
Acile takviye
Öncelikli olarak sezon nedeniyle yaşadığımız yoğunluk normal şartların bayağı bir miktar üzerinde seyrediyor. Hem merkezde hem de sahil kesimindeki nüfus hareketliliği ciddi derecede yüksek ve beraberinde bir takım sorunları da getiriyor. Bu özellikle sağlık konusunda kendini ciddi şekilde gösteriyor. Geçtiğimiz günlerde eşimin rahatsızlığı sebebiyle birkaç kez hastaneye inmek durumunda kaldım. Günün erken saatinde gittiğim de oldu, gecenin geç vaktinde gittiğim de oldu. Ve her gittiğimde ciddi bir yoğunluk vardı. Hele ki hafta sonu akşamlarında acilde karşılaştığım durum hafta içinden çok farklıydı. Ve ister istemez insanların serzenişlerine tanık oldum. İçlerinde beni tanıyan bir kaçı koridorun yoğunluğunu işaret ederek çözüm bulunması gerektiğini ve bunu sıklıkla gündeme getirmemiz gerektiğini söyledi. Ki gayet haklıydı. Acile gidip de uzun süre sıra beklemek zorunda kalınca insan ister istemez geriliyor. Elimizdeki mevcut kadro kış aylarında yeterli ama yaz ve fındık sezonunda yetişmekte zorlanıyorlar. Daha önce takviye konusu birkaç kez gündeme gelmişti ama görünen o ki henüz net bir adım atılmadı. Bizim yoğunluğumuz Eylül ayının ortalarında zaten bitmiş oluyor. En azından o zamana kadar hastanemizin acil kadrosuna takviye yapılmasını bir gereklilik olarak görüyorum.
Yol ıslama
Bir diğer konu ise yine sahil kesimindeki yazlıkçılardan gelen iki farklı sıkıntıyı içeriyor. Birincisi sahil kesiminde devam eden inşaatlardan dolayı yaşanan rahatsızlık vardı. Erken saatlerde mesaiye başlayıp çalışan iş makineleri ve inşaat gürültüsünün verdiği rahatsızlıktı ki belediye bu konuda gerekli duyuruyu yaparak inşaat mesailerine gerekli kısıtlamayı getirdi. 1 Temmuz ile 15 Eylül tarihleri arasında çalışma saatleri düzenlendi. Sonuçta insanlar tatil için ve dinlenmek için geliyor. Sabahın köründe gürültüyle ayağa dikilmeleri pek de hoş değildi. Doğru bir uygulama yapılmış oldu. Yine sahil kesimindeki asfalt olmayan ara sokaklarda oturan vatandaşlar, araç geçişi ve rüzgar nedeniyle meydana gelen tozdan biraz mustarip durumdalar. Ara ara yol ıslama araçları geçiyormuş ancak yeterli gelmediğini söyleyen birkaç kişiye tanık oldum. Yol ıslamada görev yapan araç sayısını artırmak veya rutları sıklaştırmak sonun çözümünde faydalı olur diye düşünüyorum.
Çay mı
Son olarak yine sahil ile ilgili bir konuya değinip noktalamak istiyorum. Malumunuz plajın girişinde gayet uygun bir araziyi belediye etkinlik alanı olarak belirledi. Hemen hemen üç haftadır düzenli olarak açık hava etkinlikleri düzenleniyor. Haftada üç dört gün özellikle çocuklara yönelik etkinliklerin yanı sıra milli maç yayınları gibi programlar Kocaalili vatandaş tarafından oldukça hoş karşılandı. Hatta sadece Kocaali değil çevre ilçelerden de gelenler oldu. Bir nevi buluşma noktası haline döndü. Sahile inen herkes “Acaba bir etkinlik var mı?” diye ilk önce oraya bakıyor. Tabi orası bir sosyal etkinlik alanı olunca belediye kendi ölçeğinde ikramlarda bulunuyor. İlk gördüğümde aklıma gelmişti ama kimseye bir şey söylememiştim. Etkinlik saatinde caddede gezerken birkaç esnaftan bu ikram konusunda eleştiri geldi. Belediyenin etkinlik alanında çay ikramı varken insanlar kafeye gidip oturmuyormuş, çay satamıyorlarmış. Biraz şaka yollu gibi görünse de aslında ciddiyeti olan eleştirilerdi. Velhasıl belediyenin ikram saati belli ve kısıtlı. Ayrıca etkinlik sebebiyle sahile çok daha fazla insan iniyor ve o insanlar etkinlik öncesinde ve sonrasında yine kafe işletmelerinde vakit geçiriyor. Siz nasıl görüyorsunuz bilmiyorum ama benim gördüğüm kadarıyla belediyenin orada çay ikram etmesi kimsenin cebinden bir şey götürmüyor. Sağlıkla kalın…