Karasu

Ereğli’nin il olması gündemde

Ereğli’nin il olması gündemde

Cumhuriyet’in 100. Yılında, ülkedeki il sayısının 100’e çıkması gündeme geldi. Bu çerçevede Zonguldak’a bağlı Ereğli’nin de il olması gündemde. Ereğli’nin il olmak için Akçakoca, Kocaali ve Karasu’yu kapsayan bir sahil ili olma planı bulunuyor.

Harita paylaşıldı

İl sayısının 100’e çıkması ve 19 ilçenin il yapılması konusu ülke gündeminde ciddi ciddi konuşulur hale geldi. Bu çerçevede il olma umudu yaşayan Zonguldak Ereğli’de planlar yapılmaya başlandı. Zonguldaklı Tarihçi Hayati Yılmaz tarafından geçtiğimiz hafta yeni Ereğli haritası yayınlandı. Haritada Ereğli’ye ilçe olarak Alaplı, Akçakoca, Kocaali ve Karasu çizilmiş durumda. Akçakoca’da yayın yapan haber siteleri Ereğli’nin il olması durumunda sahil kenarında büyük bir il olabileceği yönünde yayın yapıyor.

Nüfus karşılıyor

İlçeye kurulan demir çelik fabrikasının ardından büyük bir değişim ve dönüşüm yaşayan Ereğli 175 bin kişilik yerleşik nüfusa sahip. Uzunca bir süreden bu yana il olması konusunda girişimde bulunulan Ereğli’ye en büyük muhalefet Zonguldak ve Düzce’den geliyor. Ereğli’nin il olurken Kocaali ve Karasu’yu haritaya dahil etme planı ise ilk kez konuşuluyor. Bu beklentinin Karasu ve Kocaali’de nasıl karşılık bulacağı ise bilinmiyor.