KarasuSakarya

Çimento fabrikasına MHP şerhi

Çimento fabrikasına MHP şerhi

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin geçtiğimiz Pazartesi günü yapılan meclis toplantısında, Darıçayırı’na yapılması düşünülen çimento fabrikası gündeme geldi. MHP Grup Başkanvekili Erbay Kayatürk’ün önerisi üzerine, çimento fabrikasının yapılmaması için şerh konulması şeklinde düzenleme yapılması oylamaya sunularak oybirliğiyle kabul edildi.

MHP’den ret

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin geçtiğimiz Pazartesi günü gerçekleşen meclis toplantısında MHP Grup Başkan Vekili Erbay Kayatürk’ten tepki geldi. 64. maddede yer alan Darıçayırı Mahallesi’ne ilave sanayi bölgesi yapılması konusu ile ilgili söz alan Kayatürk, “Kamuoyunda bir bilgi kirliliği dolaşmaktadır. Bu olay daha somutlaştırılarak gerçek kamuoyu ile paylaşılmalıdır. Bahsedilen ilave sanayi bölgesine denildiği gibi bir çimento fabrikası yapılacaksa MHP grubu bunu asla kabul etmeyecektir” ifadelerini kullandı.

Endişelerimiz var

Sözlerine devam eden Kayatürk, “Her bölgenin sanayisi olmalıdır. Sanayi olmazsa olmaz ama tarım olmazsa hiç olmaz. Ülkemizin en verimli tarım toprakları Sakarya ili Akovasıdır. Toprakları kirletecek sanayinin kurulması bizi tedirgin eder. Yalnız bölge toprağının kirlenmesiyle kalmaz. Buna benzer sanayiyi de teşvik eder. İşin içinden çıkılmaz bir hal olur. Bizim bu konuda endişelerimiz var. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem Yüce’nin bu konu hakkındaki bilgi ve düşüncelerini öğrenmek isteriz” şeklinde konuştu.

Teşekkür etti

Gündemin 64. Maddesi’nde bulunan İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı’nın Karasu İlçesi, Darıçayırı Mahallesi’nde meri planında bulunan sanayi alanına ilave bir çimento fabrikası yapılması kararına MHP’den ret geldi. MHP grubunun kamuoyunun endişelerini gidermek ve çimento fabrikasının yapılmaması için şerh konulması şeklindeki düzenleme ve oylama isteği meclise sunuldu. Düzenleme meclis oy birliğiyle reddedildi. MHP Grup Başkanvekili Erbay Kayatürk, Belediye Başkanı Ekrem Yüce’ye hassasiyetinden dolayı teşekkür etti.